Bakan Aksu'dan nevruz uyarısı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Nevruz gibi önemli günleri bahane ederek etkinlikleri provake etmek isteyenlere izin verilmeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aksu, “Milletin ortak sevinç ve mutluluklarını paylaştıkları milli kültür ve değerlerimizin bir parçası olan Nevruz bir festival havasında, diğer bayramlar gibi, bayrama yakışır bir şekilde, el ele, gönül gönüle kutlanacaktır” dedi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bugün Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Dedeman Skı Lodge Otel’de düzenlenen ve 11 ilin Emniyet Müdürü’nün hazır bulunduğu Bölge Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Celalettin Güvenç, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Küçükler, Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, AKP İl Başkanı Hüseyin Tanfer ve çok sayıda emniyet mensubunun bulunduğu toplantıda ilk olarak Erzurum’un tanıtımı ve 2011 Kış Oyunları’nın Torino’da açıklandığı karar anı klipleri gösterildi. Vali Celalettin Güvenç’in Erzurum’un sosyo-ekonomik durumu hakkında verdiği kısa bilginin ardından konuşan Emniyet Genel Müdüdür Oğuz Kağan Köksal, ilk kez böyle bir toplantıya katıldığını söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü makamına getirilmesinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e teşekkür eden Köksal, görevini en iyi şekilde yerine getireceğini ifade etti. İçişleri Bakanı Aksu’nun Emniyet Teşkilatı’nı yakından tanıdığını ve her daim içiçe olduğunu kaydeden Genel Müdür Köksal, “Polis teşkilatı asayişten başka her işi yapan bir teşkilat. Fedekarlık içinde çalışan ve fedekarlığı özümseyen bir teşkilat. Polisin kamuoyundan tek bir beklentisi var o da biraz takdir ve sevgiyle bakılmasıdır. O sevgi yumağının biraz daha büyümesi çalışmaları ikiye katlayacaktır. Herkes bilir ki maarifet iltifata tabidir” dedi.

TERÖRE KARŞI BÜYÜK BAŞARI SAĞLADIK

Toplumda mala ve cana karşı işlenen suçlar, terör eylemleri ile özellikle Futbol müsabakalarında ve statlarda yaşanan olaylar ile ilgili yapılacak çalışmalar ve alınacak önlemlerin gözden geçirileceği toplantı öncesinde bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye’nin hassas bir coğrafyada olduğunu anımsattı. Ülkenin bu özelliği dolayısıyla da uluslararası ilişkilerin odaklandığı bir bölge olduğunu kaydeden Bakan Aksu, “Ülkemiz uzun yıllar milli birlik ve bütünlüğüne, huzur ve güven ortamına, ekonomik gelişmesine kasteden terör belasıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu uzun mücadele sonunda, güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin ve vatandaşlarımızın büyük ve fedakarane mücadelesi neticesinde teröre karşı büyük başarı elde edilmiştir. Terörün beslendiği ortam ve koşullar ortadan kaldırılmadan terörle mücadelede kesin sonuca ulaşmak mümkün gözükmediğinden, terörü besleyen sosyo-ekonomik problemleri çözmek için azami gayret sarf etmekteyiz. Bunun için bütün imkanlarımızı seferber ediyor, gerçekçi ve uygulanabilir bölgesel kalkınma projelerini hayata geçirerek Türkiye’yi her bir köşesiyle mamur hale getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, ulaşım, köy altyapıları, toplu konut, tarım, hayvancılık alanında atılan adımlarla birlikte her geçen gün refah seviyesinin arttığını ileri süren Bakan Aksu, bunun yanısıra terör konusunda hiçbir zaman ihmale gelmeyecek ölçüde hayati bir mesele olması nedeniyle, sürekli takibin gerektiğini dile getirdi. Sağlanan huzur ortamında, devlet-vatandaş ilişkilerini sıcak tutacak tedbirler alınmasında yarar bulunduğunun altını çizen Bakan Aksu, şunları söyledi:

KAOS ORTAMINA İZİN VERMEYİZ

“Ülkemizde kaos ortamı oluşturmak isteyenlere, devlet-millet dayanışması ile milletimiz 75 milyon insanı ile kenetlenerek, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da izin vermeyecektir. Halkımızın hassasiyetlerini istismar etmek isteyen kişi ve çevrelere karşı müteyakkız olmak ve istihbarata önem vererek gerekli tedbirleri önceden almak ve vatandaşlarımız arasında sevgi-kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirici gayret ve çaba içerisinde bulunmak durumundayız. Emniyet müdürlerimizin, emirlerindeki güvenlik mensuplarımızla beraber; ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iyi bir işbirliği ve halkımızla tam bir bütünleşme içerisinde hareket etmeleri, bizi istediğimiz başarıya ulaştıracaktır. Milletimizin ortak sevinç ve mutluluklarını paylaştıkları milli kültür ve değerlerimizin bir parçası olan Nevruz gibi Hıdrellez gibi önemli günleri bahane ederek, etkinlikleri provake etmek isteyenlere asla müsamaha göstermeyeceğiz. Esasen milli kültür ve geleneğimizin bir parçası olan nevruzun bir festival havasında, diğer bayramlar gibi, bayrama yakışır bir şekilde, el ele, gönül gönüle kutlanacaktır. Halkımızın sevinç ve mutluluğuna gölge düşürmek isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacak tüm tedbirleri almanızı, halkımızı rahatsız edecek hiç bir faaliyete izin vermemenizi istiyorum.”

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR SOSYAL SORUN

Son yıllarda büyük şehirlerde başta olmak üzere, göç alan kentlerde sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocukların durumunu önemli bir sosyal sorun olarak değerlendiren Bakan Aksu, bu çocukların bir kısım asayiş olaylarına karıştığının gözlendiğini belirtti. Hükümet olarak bu konuyu yalnızca polisiye bir olgu olarak görmediklerini vurgulayan Bakan Aksu, bu çocukların topluma kazandırılması amacıyla, ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri tedbirlerin alınmasının devletin başta gelen görevlerinden olduğunun altını çizdi. Sokakta yaşayan, her türlü madde bağımlılığına açık olan ve bir kısmının cinayet, hırsızlık, gasp, kapkaç gibi olaylara da karıştırıldığı bilinen çocukların tedavi, rehabilitasyon ve eğitimlerinin sağlanarak topluma kazandırılmalarının ancak etkin ve kalıcı önlemlerle mümkün olabileceğini anlatan Aksu, “Bakanlığımızca yayımlanan genelgelerde; sosyal hizmet kapasitelerinin artırılması bağlamında ilke ve hedefler belirlenmiş; korunmaya muhtaç çocuklara ilişkin kanunla verilen görev, yetki ve sorumluluklar hatırlatılmıştır. Her il emniyet müdürümüzün valilerimizle birlikte; sosyal çalışmalara ağırlık vererek, çocuklarımızın; sigara, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddelere karşı korunması için sosyal yardım ve rehabilitasyon projeleriyle çalışma yapmalarını bekliyorum” diye konuştu.

EMNİYET MÜDÜRLERİNE ÇAĞRI

Konuşmasında Emniyet Müdürleri’ne de seslenen Bakan Aksu, dünyanın hızla değiştiğini ve bu değişime ayak uydurmalarını istedi. Bakan Aksu şöyle devam etti:

“Dünya hızla değişiyor. Biz bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Çok iyi bildiğimizi düşündüğümüz konularda bile, eskime tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu, akıldan çıkarmamamız gerekiyor. Artık korkuya dayalı polislik anlayışını devam ettirme imkanı kalmamıştır. Bir bekçi ile mahallelerin güvenliğinin sağlandığı günler artık geride kalmıştır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, suç işlemede kullanılan yöntemler de gelişmiştir. Organize suç örgütleri ve terörist faaliyetleri yürütenler teknolojik gelişmeleri suç işlemede rahatlıkla kullanmaktadırlar. Teknoloji, hem suçun işlenişinde ve hem de suç ve suçluluların ortaya çıkartılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir yanda suçlar daha sofistike yöntemlerle işlenmekte, ama aynı zamanda, insan hak ve özgürlüklerindeki gelişmeler nedeniyle ‘sanık hakları’ da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle asayiş hizmetlerinde teknolojiden azami ölçüde istifade edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bazı şehirlerimizde uygulamaya koyduğumuz MOBESE projesi sayesinde suçluların yakalanmasında önemli kazanımlarımız oldu. Başta kapkaç, hırsızlık, gasp gibi asayiş olaylarında vatandaşlarımızı rahatlatacak, suç ve suçluluğu önleyecek MOBESE projesinin, metropol iller başta olmak üzere tüm illerimize yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.

Böylece illerimiz Avrupa standartlarında insan hak ve özgürlüklerini gözeten bir güvenlik hizmetine kavuşacak, polis araçlarının hareketleri dijital harita üzerinde anında izlenebilecektir. Alınan tedbirlere rağmen, son zamanlarda bazı illerimizde, özellikle Futbol müsabakaları sırasında, şiddet ve taşkınlıkların devam ettiği görülmüştür.

Hükümet olarak, son zamanlarda sportif karşılaşmalar ve özellikle Futbol maçları sırasında, zaman zaman ortaya çıkan şiddet ve taşkınlıkların önlenmesine yönelik tedbirler ve güvenlik kriterleri üzerinde titizlikle duruyoruz. Dünyada saygın bir yeri olan ülkemiz, bir taraftan uluslararası sözleşmelere taraf olurken, diğer yandan kendi iç mevzuatında, konuyla ilgili bir takım düzenlemelere gitmiştir. Müsabaka öncesi il genelinde alınacak tedbirler, spor tesisinde ve çevresinde alınacak tedbirler, müsabaka esnasında alınacak tedbirler ve müsabaka sonrasında alınacak tedbirler olmak üzere, alınacak güvenlik önlemlerini titizlikle gözden geçirmenizi istiyorum. Biz sporu, ferdin bedeni, zihni ve ruhi yönden sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişmesi için bir araç olarak görüyoruz. Spor karşılaşmalarını da, aklın, mantığın ve ahlakın ön planda tutulduğu, takım çalışmasının sergilendiği ve bunun sonucunda da başarılı olanın ödüllendirildiği bir organizasyon olarak kabul ediyoruz. Arzu ediyoruz ki, bu müsabakalar, takımlar arasında tatlı bir rekabetin gösteri mekanı, spor adına güzelliklerin cereyan ettiği bir arena olsun.

Huzur, güvenlik, düzen ve esenliğin temin edilemediği bir toplumda devletin iyi işlediğinden, güvenlik kuvvetlerinin başarısından söz etmek mümkün değildir. Toplumumuzu huzursuz eden her suç türüyle mücadele bizim varlık sebebimizdir. Kamu yönetimimizde sizlere önemli sorumluluklar ve görevler yüklenmektedir. Görev yaptığınız illerin huzur ve güvenliği ile vatandaşımızın can ve mal emniyetinin korunması öncelikle sizin görevinizdir.

Bu açıdan bakıldığında; azami dikkat gerektiriyor, sabır gerektiriyor, cesaret gerektiriyor, takip ve koordinasyon gerektiriyor. Bir önceki yıla göre, bir önceki aya göre, hatta düne göre huzurun sağlanması yönünde ilave katkı sağlayamadıysa orada bulunmanın bir esprisi yok demektir. Terör örgütlerinin, organize suç örgütlerinin ve her türlü suç işleme istidadında bulunanların eylemlerini önlemek amacıyla; istihbarata önem vererek özellikle şehir merkezlerinde gereken her türlü tedbirlerin önceden alınması ve kararlılıkla uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Gücünü yasalardan alan ve yasalarla kendisine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmek yükümlülüğünde bulunan siz değerli emniyet müdürü arkadaşlarımın, huzur ve emniyetin tesisi için her türlü gayreti göstereceğinize ve başarıya ulaşacağımıza olan inancımı belirtmek istiyorum. Sizler, kanun hakimiyetinin sağlanması, suç işleme istidadında olanların korkulu rüyası, iyi niyetli vatandaşlarımızın güven kapısı olarak halkla devleti kucaklaştıracak, vatandaşımızın sorunlarına adil, tarafsız ve insancıl yöntemlerle çözüm arayacaksınız.”

KAYAK MERKEZİNDE İNCELEME

Bakan Aksu toplantı sonrasında beraberinde Vali Celalettin Güvenç ile birlikte gondol-lifte binerek Palandöken Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious