Bakan Ali Babacan Tahran'a gidiyor

Bakan Ali Babacan Tahran'a gidiyor.12130
  • Giriş : 08.03.2009 / 08:08:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, İran'ın başkenti Tahran'da 9 Mart'ta düzenlenecek EİT 18. Bakanlar Konseyi toplantısına katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye, İran ve Pakistan tarafından 1985 yılında kurulan EİT'in, 1992 yılında Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın da katılımlarıyla 10 üyeli bölgesel bir ekonomik işbirliği örgütü durumuna geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, ''Türkiye, kurucusu olduğu bu örgütün faaliyetlerine önem vermekte ve EİT'i bölgede ekonomik istikrarın tesisine ve refahın arttırılmasına katkıda bulunacak çok taraflı bir ekonomik işbirliği platformu olarak görmektedir'' denildi.

Babacan'ın, Tahran'da 9 Mart'ta düzenlenecek EİT 18. Bakanlar Konseyi toplantısına katılacağı ve 11 Mart'ta düzenlenecek EİT 10. zirve toplantısında Cumhurbaşkanı Gül'e refakat edeceği belirtilen açıklamada, Babacan'ın, bakanlar konseyi ve zirve vesilesiyle, EİT üyesi kimi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmelerde de bulunacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*