Bakan Ali Coşkun, Çankırı'da

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çankırı'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Coşkun bir süre buradaki konukevinde dinlendikten sonra Çankırı Valiliğini ziyaret etti.

Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, makamında verdiği brifingde Çankırı'nın önde gelen ihtiyacının üniversite olduğunu belirterek, "Çankırı'mız doğal güzellikleri ve yer altı zenginliklerine sahip bir ilimiz. Çankırı'mızda dünyanın en kaliteli ve en iyi tuzu çıkmaktadır. Tuz rezervimiz oldukça yüksektir. Çankırı üniversite istemektedir ve 15 il arasına girememiştir. Bunun sebebi 3 fakülte olmamasıydı. Ancak şimdi 3 fakülte eksiğimiz tamamlandı ve bundan sonra çıkarılması planlanan 10 il arasına girmeyi bekliyoruz." dedi.

Vali Öner, sırası ile Çankırı-Ankara yolunun yapılmasını, Ankara yolu üzerinde bulunan üniversite kampüs alanı olarak gösterilen yerin organize sanayi yapılması, Çerkeş-Tosya arası yolun duble yol yapılması talebinde bulundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise yaptığı konuşmasında Çankırı'ya gelişinde duble yol çalışmasının Çankırı bölümünün tamamlanmış olduğunu gördüğünü ve Ankara kısmının kaldığını belirterek "Ankara kısmının da en kısa zamanda bitirilmesi için Bayındırlık ve İskan Bakanı arkadaşımıza ileteceğim. Çerkeş-Tosya arasındaki yol konusunu da takip edeceğim." dedi.

Bakan Coşkun, Çankırı Valisi Ali Haydar Öner'in göreve geldiği günden bu güne huzuru sağladığını ifade ederek, "Huzur olunca aynen iktidarın başarısı gibi siyasi istikrar sağlanmasaydı istikrar ortamında sosyal barış elde edilmeseydi bu ekonomik sonuçları da elde edemezdik. Geleceğimizin güvencesi yavrularımıza daha güçlü bir Türkiye bırakma yolunda hep beraber el ele çalışacağız." diye konuştu.

Bakan Coşkun'un konuşmasının ardından Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, kaya tuzundan yapılmış olan Yaran Tuz Lambası, İnandık Vazosu ve Çankırı türkülerinden oluşan Yaran CD'si hediye etti.

Bakan Coşkun, Çankırı'da sanayici ve işadamları ile düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara'nın sanayileşme yönünde yakın illere yöneldiğini belirterek, şunları söyledi: "Çankırı, Ankara'dan bekleneni alamamış bir ilimiz. Ama şimdi bana göre bu hizmet alamayışı şansa dönüyor. Ankara'da bilinen yerlerde çivi çakılacak yer kalmadı. Ankara eskiden memur şehri olarak bilinirdi. Şimdi sanayi ili olma yönüne girdi. Büyük atılımlar yaptılar. Ama anlaşılıyor ki artık sanayi Ankara'ya yakın illere kayıyor. Belki siz devamlı burada olduğunuz için hangi insan evdeki çocuğunun büyüdüğünü anlamaz ya biz dışarıdan bakan gözler olarak bu konudaki atılımları memnuniyetle heyecanla takip ediyoruz ve Çankırı'nın hızla geliştiğini sayın valimizin belirttiği gibi izliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu daha da netleşecek."

Bakan Coşkun, Çankırı ziyaretini AK Parti İl Teşkilatında partililerle toplantı yaparak tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious