Bakan: Almanya ile ilişkilerimiz normalleşecek

Bakan: Almanya ile ilişkilerimiz normalleşecek.12623
  • Giriş : 09.03.2018 / 10:42:00

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile ilişkilere değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Berlin'e ziyaret gerçekleştiren Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini ve bu yıl 5 milyon Alman turist beklendiğini belirtti.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile ilişkilerde yeni bir dönem hedeflediklerini belirterek "Siyasi ve görüş farklılıklarımız olabilir ama bunları konuşarak normalleştireceğiz” dedi. Uluslararası Turizm Fuarı ITB'ye katılmak için Berlin'e gelen Kurtulmuş, DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

Almanya'da yeni hükümetin 14 Mart'ta göreve başlamasıyla ilişkilerin daha hızlı bir şekilde düzelmesini ümit ettiklerini söyleyen Kurtulmuş, "Sayın Merkel'ın yeni koalisyon döneminde de Türkiye ile ilişkileri normalleştirme konusunda önemli bir adım atacağını, bu konuda samimi olarak gayret göstereceğini ümit ediyoruz. Türkiye tarafında da yeni dönemde samimi bir işbirliği niyetinin olduğunu görüyoruz. Dolaysıyla burada yapmamız gereken geçmişteki tartışmaları tekrarlamak değil” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ve Almanya arasında geçmişe dayanan köklü ilişkiler bulunduğunu, ekonomi ve güvenlik gibi alanlarda da her iki ülkenin de birbirine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Türkiye'nin, şimdi Suriye, Irak oradaki terör örgütlerinin varlığını düşünürseniz, Türkiye'nin Avrupa'nın, Almanya'nın güvenliğini sağlamak bakımından ne kadar önemli, vazgeçilmez bir ortak olduğu da ortadadır. Kaldı ki NATO'nun güneydoğu sınırlarını senelerce, hele hele Soğuk Savaş döneminde Batı ittifakını korumuş bir ülke olarak Türkiye'nin ben AB tarafından da Almanya tarafından da ihmal edilemeyecek bir ortak olduğunu düşünüyorum.”

İlişkilerde ekonominin büyük önemini de vurgulayan Kurtulmuş, "Muazzam bir potansiyel var. 37 milyar dolarlık karşılıklı bir ticaret hacmine sahibiz. Şimdi bu gözardı edilecek, siyasi tartışmalara heba edilecek bir konu değildir. Siyasi ve görüş farklılıklarımız olabilir ama bunları konuşarak normalleştireceğiz” görüşünü kaydetti.

Türkiye ile Almanya arasında halklar arasındaki bağların da çok güçlü olduğunu, bunun ilişkilere büyük katkısı olduğuna işaret eden Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:
"İç içe geçmiş olan iki toplumdan bahsediyoruz, 3 milyon 500 bine yakın Türk dostumuz, kardeşimiz Almanya'da yaşıyor. Şunu iftihar ile söyleyebiliriz. Türk toplumu asimile olmadan en iyi entegre olmuş yabancı toplum olarak görülüyor. Üçüncü ve dördüncü jenerasyon, iyi eğitim almış, sosyal hayatın, siyasetin içerisinde yer alan, iş dünyasında etkili olan, emrinde çok sayıda insan çalıştıran bir Türkiye toplumu oldu. Almanya'nın bunun farkında olduğunu görüyorum.”
TÜRKİYE'YE SEYAHAT UYARISI
Almanya ile Türkiye arasında geçen aylarda yaşanan gerilimde seçim kampanyalarının etkili olduğunu savunan Bakan Kurtulmuş, yeni dönemde bunların geride kalmasını, Alman hükümetinin Türkiye konusunda yaptığı seyahat uyarısının da en kısa sürede değiştirilmesini umut ettiklerini söyledi.

"Seyahat uyarısı Türkiye'nin hak ettiği bir uyarı değildi. Doğru değildi. Bunun en kısa sürede kaldırılacağını düşünüyorum” diyen Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasetin diliyle turizmin dili farklı şeyler. Siz ne kadar çok yukarıdan uyarırsanız uyarın, 2017 yılında 3 milyon 500 bin Alman dostumuz Türkiye'yi ziyaret etti. Bu kadar olumsuz Türkiye algısı, seyahat uyarıları, kamu oyunda oluşturulmaya çalışılan bir takım kara propagandalar, bunların hepsini topladığınızda aslında hiçbir Almanın Türkiye'yi ziyaret etmemesi gerekirdi. Ama demek ki turizmin kendi kuralları kendi dili var.”

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*