Bakan Atalay Kırım'da

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyetle birlikte Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol havalimanına indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Havaalanının protokol çıkış kapısında gerçekleşen karşılama törenine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Anatoliy Grisenko, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) ve Milletvekili Mustafa Kırımoğlu, T. C. Odesa Başkonsolosu Renan Şekeroğlu, Türkiye'nin Simferopol Başkonsolosu Seyran Osmanov, Diyanet İşleri Başkanlığı Kırım Koordinatörü Emin Patan ve çok sayıda Türk işadamı katıldı.

Hvaalanında VİP salonunda yapılan görüşmede Atalay Amerika'da temaslarda bulunan Tayip Erdoğan ve Başbakan vekili Abdullah Gül'ün selamlarını getirdi. Havaalanında kısa görüşmede Kırım ve Türkiye ilişkilerinin yanı sıra gezini gündemi değerlendirildi.

Havaalanındaki karşılamanın akabinde heyet Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Kırımoğlu'nu makamında ziyaret etmek üzere hareket etti.

23 Aralık'a kadar devam edecek olan yoğun Kırım ziyareti süresince Bakan Atalay, onarımı ve tadilatı TİKA tarafından yaptırılan Büyük Onlar, Kalay ve eski Kırım Milli okullarının açılışına katılacak. Atalay, TİKA Ukrayna-Kırım Program Koordinatörlüğü'nün yeni ofis binasının açılışını da yapacak. Kırım Tatar Milli Meclisi Kurultayı'nın 5. oturumu açılış törenine de katılacak olan Atalay, ardından tarihi Zincirli Medresesi'nin restorasyon başlangıç merasimine katılacak.

Ayrıca Beşir Atalay, Kırım Meclisi delegelerine hitap edeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious