Bakan Atalay muhtarları sevindirdi

Bakan Atalay muhtarları sevindirdi.11928
  • Giriş : 22.08.2008 / 22:59:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık olarak üzerinde çalıştıkları yeni köy kanunu taslağında muhtarların yetkilerini artıracaklarını müjdeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muhtarlara daha aktif rol vereceklerini kaydeden Bakan Atalay, ilki 1924 yılında yapılan köy kanunun artık ihtiyaçlara cevap veremez durumda olduğunu söyledi.

Bir dizi açılış ve incelemeler için Konya'ya gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Selçuklu ilçe Belediyesi'nin yeni hizmet binasının temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Atalay, üzerinde çalıştıkları yeni köy kanunu taslağı hakkında bilgi verdi.

Türkiye Cumhuriyeti ilk köy kanununun 1924 yılında yapıldığını belirten Atalay, kanunun günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğinin altını çizerek değişikliğe hazırlandıklarını söyledi. Bakanlık olarak muhtarları unutmadıklarını hatırlatan Beşir Atalay, bugün yapılan hizmetlerin iletilmesinde muhtarların büyük pay sahibi olduklarının altını çizdi.

İçişleri Bakanı Atalay konuşmasını şöyle sürdürdü; "Ancak biz yine muhtarların yetkilerinin genişletilmesini, hizmetlerde daha aktif rol oynamalarını istiyoruz. Yeni köy kanunda muhtarların ve ihtiyar heyetlerinin yapısını değiştirmeyi düşünüyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor."

Köydes Projesi'nin Cumhuriyet tarihinin en başarılı kırsal kalkınma projesi olduğunu vurgulayan Bakan Atalay, "AK Parti olarak gerek yerel yönetimlere, beldelere ve köylere götürülen hizmetlerle ilkleri yaşattık. Birçok köyümüzün köylerimizin yolu, suyu, elektriği ve kanalizasyon sistemi ile daha ilk defa yenileniyor. Köylerimizin birçoğun da evlerin musluğundan su akar hale geldi. Köylerimiz yolları asfaltlandı. Köydes projemiz devam ediyor." dedi.

Temel atma programına Beşir Atalay, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek ve Selçuklu ilçesi sakinleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*