Bakan Atalay'dan milli uyarı

Bakan Atalay'dan milli uyarı.11928
  • Giriş : 25.06.2008 / 15:01:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay (A) Milli Futbol Takımı'nın Almanya ile oynayacağı 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final maçı sonrasında yapılacak sevinç kutlamalarında vatandaşların silah kullanmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Atalay, Türkiye (A) Milli Futbol Takımı'nın, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda tarihi bir başarıya imza attığını belirterek, Milli Takım oyuncuları ile
yöneticilerini tebrik etti ve teşekkürlerini iletti.

Türkiye'nin, uluslararası her dalda başarılarını giderek arttırmasından memnunluk duyduğunu dile getiren Bakan Atalay, milli takımın, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yaptığı sürpriz çıkışlarla Türkiye'nin sesini dünyaya duyurduğunu ve Türkiye'nin tanıtımını yaptığını söyledi.

Atalay, alınan galibiyetler sonrasındaki sevinç ve gururun doruk noktalara ulaştığını belirterek, vatandaşların kutlamalar sırasında sağduyulu davranmasını istedi.

Atalay açıklamasında şunları kaydetti:

“Bazı vatandaşlar sevinç ve mutluluklarını kontrol altında tutamamışlar ve amacını aşan davranışlarda bulunmuşlardır. Silahla ateş ederek kutlama yoluna gitmişlerdir. Zaman zaman ülkemizde sevinç anları silahla kutlanmaktadır. Bununla ilgili İçişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri olarak mücadele ediyoruz.

Kutlamanın silahla olması kabul edilebilir bir şey değil. Bu sadece sevinci acıya dönüştürür ve nitekim geçen 2 maçta böyle acı olaylar olmuştur. 61 kişi 55 adet kuru sıkı ve 3 adet ruhsatsız tabanca ile yakalanmış ve gerekli yasal işlem yapılmıştır. Hiçbir zaferi insanları yaralayarak acıya dönüştürmeye hakkımız yok; kimse bu hakka sahip değildir. (A) Milli Futbol Takımımız Almanya ile yarı final maçı oynayacaktır. Yarı final maçını da kazanarak ülkemizde büyük sevinç yaşayacağız. Bu büyük sevincin arifesinde vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz”

Vatandaşlara çağrıda bulunan Bakan Atalay, “Gelin sevincimizi hiç kimseye üzüntü ve acı vermeden kutlayalım; sevincimizi acılara dönüştürmeyelim, silah kullanmayalım” dedi.

“YANLIŞ KUTLAMAYA İZİN VERİLMEYECEK”

Konuyla ilgili valiliklere de genelge gönderdiğini belirten Bakan Atalay, vatandaşların sevinçlerini doğru ve gerektiği gibi ifade etmeleri için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınacağını, maçların meydanlarda izlenebilmesine ve toplu kutlamalara imkan sağlanacağını belirtti. Bakan Atalay, hiç kimsenin yanlış şekilde kutlama yapmasına da izin verilmeyeceğini belirterek, alınacak tedbirlere rağmen yanlış yollara başvuranlara anında müdahale edileceğini ve hiçbir müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Mesai mefhumu gözetilmeden bütün güvenlik güçlerinin görev yapacağını bildiren Atalay, ayrıca meydanlardaki MOBESE sistemlerinin de en iyi şekilde değerlendirileceğini ifade etti.

Valilere de seslenen Bakan Atalay, “Lütfen daha dikkatli olalım. Bütün tedbirleri daha dikkatli alalım” dedi.

Milli Takım'a Almanya karşısında oynayacağı maçta başarılar dileyen Bakan Atalay, “Hepimiz onlarlayız, hem dua ediyoruz hem de dört gözle başarılarını bekliyoruz. A Milli Takımımız dünyayı şaşırtan maçlar oynadı. Ben milli takımıza güveniyorum. Başarılı olacağına inancım tamdır” diye konuştu.

POLİSLERİN ASKERE ALINACAĞI İDDİASI

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Emniyetin içinde askere gitmeyen çok sayıda polis olduğu, askere gitmeyen polislerin silah altına alınacağı ve emniyet teşkilatında yetersizlikler olacağı” şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu vurgulayan Bakan Atalay, “Milli Savunma Bakanlığının yedek subay olarak askere gidecekler için celp dönemini biraz uzattığını” söyledi.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığının da açıklama yaptığını hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

“Bu sadece yedek subaylar için bir uzatmadır. Sadece üniversite mezunu ve yedek subay olarak gidecekleri kapsamaktadır. Bu sadece emniyet mensupları için de değil. Bu Türkiye'de yedek subay olarak askere gidecek her kesimden vatandaşımızı ilgilendiriyor. Polislere dönük bir karar olarak değerlendiriliyor, öyle değil. Emniyet teşkilatında yedek subay olarak askere gidecek personel sayısı yaklaşık 2 bin 500'dür. Bunlardan bakaya durumuna düşmüş, böyle bir karara muhatap olacak kişi sayısı 299'dur. Emniyet teşkilatını ve polisleri etkileyecek geniş çapta bir karar değildir. Askerlikle ilgili uygulamalarda, kurumların ihtiyacı varsa askerliğin ertelenmesi gibi bir yol var ve bu uygulanıyor. Emniyet teşkilatı gibi bir yerde bunun uygulanmayacağı düşünülemez. Yani ihtiyacımız olduğu anda personelimizin askere gitmesinin ertelenmesini talep ederiz”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious