Bakan Avcı, Hristfoyas'a tepki gösterdi

Bakan Avcı, Hristfoyas'a tepki gösterdi.21500
  • Giriş : 14.04.2008 / 21:18:00

KKTC Başbakan Yardımcısı Avcı, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, ''iki halk arasındaki güvensizliği derinleştirmeyi göze alarak, Türkiye'ye hakaret dolu iddialarına yenisini eklediğini'' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turgay Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, Hristofyas'ın bir tören konuşmasında, Türkiye'ye ''işgalci'' nitelemesi yapan sözlerine tepki gösterdi.

Avcı, ''Hristofyas'ın, Ada'nın Yunanistan tarafından ilhak edilmesini ve Kıbrıs Türk halkının kanının dökülmesini önlemek için uluslararası antlaşmaların verdiği hak ve sorumlulukları çerçevesinde Kıbrıs'a müdahale eden Türkiye'yi 'işgalci' olarak niteleyen açıklamalarını Kıbrıs Türk halkının esefle kınadığını'' bildirdi.

''Türkiye'nin müdahalesiyle Hristofyas da dahil birçok AKEL mensubunun Yunan cuntası karşısında hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçildiğini'' hatırlatan Bakan Avcı, ''Rum lidere, 1960 Garanti Antlaşması'nın kurallarına bağlı kalarak Türkiye'nin yaptığı müdahalenin meşruluğunun, Atina Temyiz Mahkemesi'nin 21 Mart 1979 tarihinde aldığı kararla da teyit edildiğini bir kez daha anımsatırız'' ifadesini kullandı.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, ''iki halk arasında varılacak bir anlaşmanın en temel parametrelerinden birinin 1960 Garanti Antlaşması'nın aynen devamı olduğunu'' vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisini sulandıracak hiçbir anlaşmayı onaylamayacağının bilinmesini istedi.

Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:

''Seçildiği günden beri aklı sıra Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye arasındaki bağların koparılmasına çalışan Rum liderinin beyhude uğraştığını vurgulamak isteriz. Kıbrıs Türk halkı, Rum liderine bu konuda gerekli yanıtı, Anavatanı ile olan mevcut güçlü bağlarını daha da geliştirerek her gün vermektedir.''

Turgay Avcı, ''Türkiye ve KKTC'nin yeni bir ortaklığa her zaman hazır olduğunu defalarca açıklarken, Rum liderin zaman kazanmak için mevcut durumu sürdürmeyi planladığının görüldüğünü'' de kaydetti.

Bakan Avcı, Hristofyas'ın kendi sorumluluklarını gizlemek için Anavatan Türkiye'ye diplomatik nezaketin dışına çıkan çirkin saldırılarda bulunarak suçlama oyununu sürdürdüğünü belirtti ve ''(Eski Rum yönetimi lideri Tasos) Papadopulos zihniyetinin Hristofyas yönetimince de benimsenmiş olduğunun apaçık ortada olduğunu'' ifade etti.

Avcı açıklamasında, ''Suçlama oyununa devam ederek, şimdiden görüşme masasından kaçabilmek için senaryolar üreten Kıbrıs Rum tarafının bu tutumunu tüm ilgililerin bir kez daha dikkatine getirmek isteriz'' görüşünü vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious