Bakan Aydın; İslam'ı anlatan en iyi kelime 'adalettir'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, "Dinlere başka ad verilemez. Ne İslam'a ne Hristiyanlığa. Ama 'İslam şudur' denilecek olursa kullanacağımız en rahat kelime 'adalettir' " dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam'ı tarif etmek için, O'nun sosyal öğretilerini anlatmak için anahtar kelimenin 'adalet' olduğunu belirten Bakan Aydın, "Biz ne kadar adiliz o ayrı bir konu, adaletin anlamının bana anlatılması ayrı bir konu. Önce insan onuruna saygı. Gelin birbirimize vaaz etmekten vazgeçelim. Biz, demokrasi, şeffaflık, barış, adalet, insan hakları, insan onuru değerlerinin var olduğunu biliyoruz, varlığından haberdarız. Bunları bize anlatmayın." şeklinde konuştu.
Bilim ve Sanat Vakfı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile gerçekleştirdiği 33 ülkeden 133 akademisyenin katıldığı "Medeniyetler ve Dünya Düzenleri" konulu sempozyum, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda başladı. 3 gün sürecek sempozyumun açılış konuşmasını Bakan Mehmet Aydın yaptı.

Samuel Huntigton'un Medeniyetler Çatışması tezini bilimsel olduğu için değil, sokağa yansıyan yönleri bulunmasından dolayı ciddiye aldıklarını söyleyen Bakan Aydın, "Politik çevrelere kadar etkisi bulunuyor. İslamofobi'nin güçlenmesinde birinci dereceden sebep bu kültürcü argümanlardır." şeklinde konuştu.

Avrupa değerlerinin temelinde adaletin olduğunun söylendiğini belirten Aydın, "Bana adaletin ne olduğunu bana anlatmayın. İslam'ı en rahat anlatan kelime 'adalettir.' İslam'ı tarif etmek için, O'nun sosyal öğretilerini anlatmak için anahtar kelimedir 'adalet'tir " ifadelerini kullandı.

"Avrupa ile bizim farkımız nedir?" diye soran Bakan Aydın şöyle konuştu: "Avrupa ile bizim aramızdaki fark; demokrasi, şeffaflık, barış, adalet, insan hakları gibi değerlerin uygulanmasındadır. Avrupa o konuda Dünyanın değişik bölgelerinden kat kat başarılıdır. Bu değerlerin tatbikinde Avrupa bizden çok daha fazla başarılı olmuştur. Onun için biz Avrupa demokrasisine 'evet' diyoruz. Onun için Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin Türk demokrasisini daha çok temellendireceğini düşünüyoruz. Bu ilişkide Türk demokrasisi güçlenmiştir ve güçlenmeye devam edecektir. Gallup'un yaptığı bir araştırma var. İslam ülkelerinde yapılan bir araştırma. Mısır'da ifade hürriyetine taraftar olanların miktarı yüzde 96. Bangaldeş'te yüzde 98. İslam dünyasında demokrasi ilerliyor. Her şeye rağmen. Yoksulluğa, işsizliğe rağmen, yönetimlerin dekokratik açıdan sıkıntıda olmasına rağmen. Demokrasi yürüyor, demokrasi ilerliyor."

İslam dünyasında demokratik gelişme yaşanırken Avrupa'da bu konuda bir gerileminin varlığına işaret eden Bakan Aydın, Avrupa'da demokrasinin ciddi bir sıkıntıya girdiğinin, daralma meydana geldiğinin inkar edilmeyecek bir gerçek olduğunu söyledi. Aydın şöyle devam etti: "Bu hepimiz için önemle üzerinde durmamız gereken bir durumdur. Entegrasyon konusunda yetkili bir isim, 'çok kültürlülük öldü' diye açıklama yapıyor. Ne yapacağız herkes tek kültüre mi sokacağız? Eğer öyleyse tolerans dediğimiz kavramın, tolerans rejiminin anlamı ne olacak? Bu demokrasinin temel değerlerine karşı bir durumdur. Bu hepimizin üzerinde durması gereken bir durumdur.Başka ülkelerin demokrasisinde bir gelişme sürecinin başladığı bir dönemde Avrupa demokrasisinde bir sıkıntı olması bizi rahatsız ediyor."

Bilim ve Sanat Vakfı Başkanı Mustafa Özel de, medeniyetlerin ittifakı açısından İstanbul'un önemine dikkat çekti. Özel, "İstanbul'un düzen kurma merkezlerinin en başında geldiğini söyledi. Sokaklarında bin yıllık Bizans, 600 yıllık Osmanlı barışının izleri var. Barışı hedeflemeyen düzeni kuramaz. Düzen güç ile kurulsa bile adalet ile sürdürülebilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious