Bakan Babacan, krizi aşmak için Genelkurmay'a gitti

Bakan Babacan, krizi aşmak için Genelkurmay'a gitti.10155
  • Giriş : 26.10.2007 / 13:56:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:42:25

Ankara'da sıcak saatler. Irak'a son şansın verildiği gün bugün olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MGK toplantısında alınan sert kararların ardından Ankara'ya gelen Irak heyeti ile ilk görüşme bu sabah Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirildi. Asker açık tavır koydu.

Irak heyetindeki KYB ve KDP temsilcilerine Genelkurmay vetosu...

Ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın heyetteki KYB ve KDP Temsilcilerini görüşmelere kabul etmeyeceğini bildirmesi üzerine resmi görüşmelere geçilemedi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, krizi aşmak üzere Genelkurmay Başkanlığı'na gitti.

 

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilk kez başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında alınan kararların ardından, Irak yönetimi, içinde Kürt siyasi partileri temsil eden bir heyeti dün akşam saatlarinde Ankara'ya gönderdi.

Irak heyeti, temaslarına Dışişleri Bakanlığı ile başladı. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelere Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili ve Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim katılırken, toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.
Ancak, Dışişleri Bakanlığı'ndaki toplantıya KDP dış ilişkiler sorumlusu Sefin Dizayi'i ve KYB temsilcisi İmad Ahmed'in katılmaması dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Başbakanlığa geçti.

Iraklı diplomatlardan alınan bilgiye göre, Türkiye ve Irak arasında yapılan görüşmelerde, Irak heyetinde yer alan KDP ve KYB'li temsilcilerin yer alması sorunu çözülürse saat 15.00'te heyetler arası resmi görüşmeler başlayacak.

Bu arada, Iraklı heyetin kaldığı Ankara Polisevi'ne 3'ü üniformalı, toplam 5 yetkili, görüşmeler yapmak üzere geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious