Bakan Babacan 5 yılda yapılan reformları değerlendirdi

Bakan Babacan 5 yılda yapılan reformları değerlendirdi.10155
  • Giriş : 26.01.2008 / 20:17:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin son 5 yılda yapılan reformlar ile ekonomik, sosyal ve siyasal alanda önemli değişimler yaşadığını ve bu konuda güçlü bir momentum yakaladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Ekonomik Forumu toplantıları çerçevesinde düzenlenen "Türkiye"nin Güçlükleri" başlıklı panele Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Doğan Medya Grubu üst düzey yöneticisi Hanzade Doğan Boyner, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Suzan Sabancı Dinçer konuşmacı olarak katıldı.

Babacan, Türkiye'nin komşuları ile istikrarlı, dostane bir ilişki içinde olmak istediğini, Yunanistan ile ilişkilerin her yıl daha ileri gittiğini, 49 yıl sonra ilk kez Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye'yi ziyaret ettiğini, iki ülke arasında yeni bir dönemin açıldığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Babacan, Türkiye'nin Yunanistan ile ilişkilerini tümüyle normalleştirmeyi istediklerini söyledi.

Irak'ta istikrarın sağlanmasını istediklerini, İsrail ile Filistin arasında yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olmak istediklerini ifade eden Babacan, Türkiye'nin 2008 yılında Afrika'da 10 yeni büyükelçilik açmayı planladıklarını, 2008 yılında aktif bir dış politika izleyeceklerini bildirdi.

Dünyanın en büyük 17'nci ekonomisi olan Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisini olmayı planladığını kaydeden Babacan, Rusya'nın Türkiye'nin önemli bir komşusu olduğunu, Rusya'nın Türkiye açısından ikinci büyük ekonomik partneri olduğunu anlattı.

Babacan, Türkiye'nin her yıl Rusya'dan önemli oranda doğalgaz aldığını, soğuk savaş sonrasında Rusya ile ilişkilerin geliştiğini söyledi.

Hanzade Doğan Boyner: "Türkiye güvenli enerji koridoru"

Doğan Medya Grubu üst düzey yöneticisi Hanzade Doğan Boyner de Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirdiğini ifade ederek, Türkiye'nin konum itibarı ile güvenli bir enerji koridoru oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'nin şeffaf bir enerji politikası olduğuna dikkat çeken Boyner, bu çerçevede Türkiye'de yürütülen reform çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Boyner, Türkiye'de doğalgaz ve elektrik dağıtımının özelleştirme sürecinde olduğunu bildirdi.

Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'nun Ukrayna üzerinden Rusya tarafından sağlandığını bildiren Boyner, Avrupa ülkelerinin enerji kaynak koridorlarının çeşitlendirmesinin önemi üzerinde durdu ve bu çerçevede, Türkiye'nin enerji kaynaklarına sahip komşuları nedeniyle bir enerji köprüsü olduğunu söyledi.

Suzan Sabancı Dinçer: "Türkiye'nin agresif bir ekonomik ajandası var"

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Suzan Sabancı Dinçer ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sürdürülebilir bir ekonomik büyüme içinde olduğunu, agresif bir ekonomik ajandasının olduğunu söyledi.

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu, eğitim ve vergi reformunun önemi üzerinde duran Dinçer, eğitim ve sosyal güvenlik reformun hızlandırılmasını istedi.

Babacan soruları yanıtladı...

Sınır ötesi operasyon:
Dışişleri Bakanı Babacan, Kuzey Irak'ta terör yuvalarına karşı yapılan hava harekatına ilişkin bir soru üzerine PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, Avrupa Birliği, ABD ve NATO ile birçok ülkenin bir terör örgütü olarak gördüğünü hatırlatarak, kuzey Irak'ta teröristlerin kamplarına karşı yapılan hava harekatlarında ABD ile ortak askeri ve istihbarat çalışması içinde olduklarını söyledi.

Yapılan operasyonların Irak yönetimine, bölge halkına karşı olmadığını teröristlere karşı olduğunu ifade eden Babacan, tüm baskılara yönelik kuzey Irak'a ambargo uygulanmadığını, günlük 4 bin kamyonun Irak'a giriş çıkış yaptığın söyledi.

301'inci madde:
Babacan, bir soru üzerine TCK'nın 301'inci maddesinin değiştirileceğini, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin trajik ve kötü bir olay olduğunu ifade etti.

Ermenistan ile ilişkiler:
Ermenistan ile ilişkilere de değinen Bakan Babacan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili olarak da tarihin siyasetçiler tarafından yazılamayacağını söyledi.

İddiaların araştırılması için ortak bir komisyon kurulması önerisinde bulunduklarını, ancak Ermenistan'ın buna yanıt vermediğini ifade eden Babacan, bu iddiaların bilimsel çerçevede araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Dağlık Karabağ'ın Ermenistan işgali altında olduğunu, bunun sona ermesi için BM kararının bulunduğunu hatırlatan Babacan, Türkiye'de yaşaşan Ermenilerin dışında bu ülkeden Türkiye'ye gelen 70 bin Ermeni'nin bulunduğunu dile getirdi.

Türk toplumunun Ermenilere karşı bir ön yargısının bulunmadığını, Ermenistan'da yapılacak seçimlerden sonra oluşacak yeni hükümetin tavrına göre tutumlarını belirleyeceklerini dile getirdi.

Türkiye'de birçok kanunun değiştiğini, aynı zamanda mantalitenin de değişmeye başladığını kaydeden Babacan, bir gazetecinin Türkiye'de "Askeri müdahale olur mu?" şeklindeki sorusuna, "Türk ordusunun ABD'den sonra NATO içinde 2'nci büyük ordusu olduğunu" hatırlattı.

Türkiye'nin, yapılan reformlar ile ekonomik ve siyasi anlamda daha açık bir ülke haline geldiğini anlatan Bakan Babacan, dünyada "adının önünde demokratik yazan bir çok ülke olduğunu, ancak öyle olmadığını" ifade ederek, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük konularında AB ve Kopenhag kriterlerini baz aldığını söyledi.

Açık bir topluma sahip olan Türkiye'nin kapanmasının söz konusu olmadığını dile getiren Babacan, "Bütün ilkokullarda internet var. Bu kadar açık bir toplumu kapatmaya kalkarsanız güçlükle karşılaşırsınız"dedi.

Ali Babacan bir başka soru üzerine de aşırılıkların hiçbir şekilde tolöre edilemeyeceğini belirterek, "(İslam eşittir radikalizm) gibi bir düşünce yanlıştır" diye konuştu.

Ali Babacan yabancı basın ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Babacan, yabancı basın temsilcileriyle yaptığı özel toplantıda da Türkiye'ye yönelik soruları da yanıtladı.

Terör örgütü PKK ile mücadele, Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarına yapılan operasyonlarla ilgili soruyu yanıtlarken Bakan Babacan, iddia edildiği gibi sivillere yönelik bir operasyonun asla söz konusu olamayacağını dile getirdi.

Kerkük'teki gelişmeleri de değerlendiren Babacan, Kerkük'ün Irak'ın küçük bir modeli olduğunu, çok etnili ve kültürlü bir yapının burada bulunduğunu dile getirdi.

İran'ın nükleer güce sahip olmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de Babacan, Türkiye'nin İran'ın bu gücü askeri amaçlarla kullanmasına karşı olduğu görüşünü yineledi.

İran'ın izole edilmesinin de yanlış olduğunu, bu tür davranışların İran'ı içerde birleştireceğini, reformcuların gücünü zayıflatacağını ve bölgeye daha fazla etkide bulunacağını anlatan Babacan, ortaya çıkan sorunun diplomasi ve diyalog ile çözümlenmesini istediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious