Bakan Babacan'a haksızlık yapılıyor

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik , gazetelerde yer alan Ali Babacan'ın "Avrupa Birliği (AB) Müzakere Pozisyon Belgesi'nden laiklik ile ilgili bir ibareyi çıkarttığı yolundaki haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polat Renaissance Hotel' de düzenlenen "Uluslararası Okulların deprem Güvenliği Çalıştayı"na katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, gazetelerde yer alan ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın AB Müzakere Belgesi'nden laiklik ile ilgili bir bölümü çıkarttığı yolundaki haberlere sert tepki gösterdi. Bakan Çelik, "Müzakere Pozisyon Belgesi teknik bir metindir. Bir durum tesbitinden ibarettir. Siz herşeyi hallediyorsunuz, tam tren kalkmak üzere,birileri şu cümle metinden çıkarıldı şeklinde gazetelere servis ediyor. Bunu ayıplıyorum. Buna balıklamacasına atlayan, adeta mal görmüş mağribi gibi gerginlik meselesi yapanları ayıplıyorum. Biz ülkede laik-antilaik, şucu bucu şeklinde itham ederek bir yere varamayız. Sayın Babacan'ın son anda böyle bir ifadeyi çıkarmayı sözkonusu değildir. Babacan'a haksızlık yapılması herkesi de beni de rahatsız eder" dedi.

Bakan Çelik Ankara'da polisin yaptığı bir operasyonda yakalanan kişilerde Başbakan Erdoğan'ın evinin krokisinin çıkmasıyla ilgili ise yorum yapmadı. Milli Eğitim Bakanı, "Bunları ben de basından izliyorum. Bu konuları benden ziyade İçişleri Bakanı'na sorun. İşin esas mahiyetini bilmediğim için şu anda bir yorum yapmam çok anlamlı olmaz. İşin şekli ortaya çıksın, ne olduğunu anlayalım, hep birlikte tavrımızı ona göre koyalım" şeklinde konuştu.

Okul kayıtlarının internet ortamında yapılmasının bazı aksaklıklara neden olduğu şeklindeki iddiaların da hatırlatılması üzerine Bakan Çelik, "Şu anda hiçbir sıkıntı yok. Eskiden vatandaşlar okula gidip binbir türlü sıkıntı yaşıyorlardı. Başta İstanbul olmak üzere 5 vilayette e-devlet kapsamında okul kayıtları internetten yapılıyor. Her yeni başlangıcın ufak tefek acemilikleri olur. Ama bu kadar güzel bir şey göz ardı edilmemeli. Ortaöğretim okullarına giriş sınavının bütün kayıtlarını internetten yaptık. Milli Eğitim bakanlığı bu sayede 8 trilyon tasarruf sağladı" dedi. Velilerin okul seçiminde yakınındaki okulları seçmesinin öğrencilerin maceraya sürüklenmemesi açısından önemli olduğunu anlatan Çelik, "Artık vatandaşımıza güveni esas alalım. Vatandaşımızın beyanını esas kabul edelim. En iyi okul en yakın okuldur diyelim" şeklinde konuştu. Kayıtların Haziran ayına çekildiğini de belirten Bakan Çelik, velilerin çocuklarını okullara kayıt konusunda paniklememesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious