Bakan Bağış İsveçli Bakanla döndü

Bakan Bağış İsveçli Bakanla döndü.9436
  • Giriş : 23.04.2009 / 22:29:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsveç'teki temaslarını tamamlayarak, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'le İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda İsveç Dışişleri Bakanı Bildt ile basın toplantısı düzenleyen Bağış, Güney Kıbrıs Rum kesimine özel uçakla giden Bildt'in, büyük bir nezaket göstererek kendisini İstanbul'a bıraktığını söyledi.

Uçakta ve İsveç'teki temasları sırasında, Türkiye'nin AB sürecini ve önümüzdeki dönemde açılması düşünülen fasılları, Türkiye'yi ilgilendiren diğer konuları ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade eden Bağış, görüşmelerin samimi ortamda geçtiğini kaydetti.

Bağış, ''İsveç, Türkiye'ye güçlü destek veren ve bunu dile getirmekten çekinmeyen bir ülke'' dedi.

Birçok AB üyesinin Türkiye'ye destek verdiğini, ancak bunu dile getirmekten çekindiklerini belirten Bağış, İsveç'i bu bakımdan takdir ettiklerini söyledi.

Bağış, İsveç'in AB dönem başkanlığını beklediklerini ve objektifliğine inandıklarını ifade ederek, bu dönem başkanlığını, Türkiye'nin diğer AB üyesi ülkelerle ilişkileri açısından önemli bir fırsat olarak gördüklerini dile getirdi.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'in 2 gün önce Türkiye'den döndüğünü ve Ankara'daki temaslarının yanı sıra Konya'nın Kulu ilçesine de gittiğini anımsatan Bağış, ''İsveç'te yeni bir espri başlamış. Kulu'ya 'Kulufornia' demeye başlamışlar. İsveç'te bugün yaşayan 40 bin Kululu var. Kendi nüfusu 20 bin iken, nüfusunun 2 katının İsveç'te yaşaması, orada onları popüler bir kasaba haline getirmiş. Hatta İsveçliler Kulu'yu Türkiye'nin başkenti zannediyormuş, öyle enteresan espriler oldu aramızda'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE'YE GÜÇLÜ DESTEK VERİYORUZ''-

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de ''Türkiye'nin AB üyeliğine güçlü destek veriyoruz. Türkiye'nin üyeliği ile AB daha dinamik, küresel anlamda daha etkili bir birlik haline gelecektir'' dedi.

Üyelik sürecinin zaman aldığını ifade eden Bildt, iki taraf için de yapılması gerekenler bulunduğunu söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bildt, ''AB'nin KKTC'ye adil davrandığını düşünüyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine, ''Kıbrıs Türklerine karşı Birliğin adil davrandığını düşünüyorum'' dedi.

Ada'nın bütünlüğünü düşündüklerini anlatan Bildt, taraflar arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini ve bunun Kıbrıs'ın bütünlüğü konusunda önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

KKTC'deki seçim sonuçlarına ilişkin bir soru üzerine de Bildt, ''Talat'ın bu görüşmeleri sürdüreceği ve seçimi kazanan tarafın da bunu destekleyeceği konusunda açıklamalarda bulunduğunu'' kaydetti.

Bu arada, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in uçakta birlikte geldiği Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a doğum günü sürprizi yaparak, birlikte pasta kestikleri öğrenildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, basın toplantısından sonra uçakla Atina üzerinden Güney Kıbrıs Rum kesimine hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*