Bakan Bağış: Projeniz İngilizce olsun

Bakan Bağış: Projeniz İngilizce olsun.7385
  • Giriş : 19.03.2009 / 21:00:00

Devlet Bakanı Egemen Bağış, AB fonlarından kaynak almak isteyen sivil toplum kuruluşlarının projelerini İngilizce sunmalarının avantajlarına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) fonlarından kaynak almak isteyen sivil toplum kuruluşların projelerini İngilizce sunduklarında büyük ölçüde sonuç aldıklarını belirterek, Van'ın bu yolla en fazla AB fonları elde eden il olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB fonlarından kaynak almak isteyen sivil toplum kuruluşların projelerini İngilizce sunduklarında büyük ölçüde sonuç aldıklarını belirterek, Van'ın başarısını örnek gösterdi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in desteğine dikkat çeken Bakan Bağış, valiliklerin koordinasyonu altında İngilizce öğretmenlerinin vatandaşların taleplerini projelendirerek İngilizce sunum dosyası hazırladıklarını ve bu dosyalarla Avrupa Komisyonu'na başvuran sivil toplum
kuruluşlarının büyük çoğunlukla olumlu yanıt aldığını kaydetti. Bakan Bağış, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Van'ın bu yolla en fazla AB fonları elde eden il olduğunu söyledi.

Van AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracına (IPA) 30 projeyle en çok proje sunan il oldu. IPA fonunda 2007-2009 ile 2010-2013 dönemlerini kapsayan iki bütçelendirme döneminin planlandığını ve 2007-2009 dönemi için 1.6 milyar Euro tahsis edildiğini öğrenildi.

Türkiye'de 43 ilde uygulanacak IPA fonu `Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı` için 75 milyon 980 milyon Euro bütçe ayrıldı. Bu bütçenin yüzde 80'inin Van'ın da içinde bulunduğu 15 büyüme merkezine gelecek programlara tahsis edildiği biliniyor. 43 ilden 532 proje teklifi sunulurken, bu projelerin 464`ünün ön eleme sürecini geçti. Van'ın IPA'ya sunduğu 30 projenin toplam bütçesi 95 milyon Euro.

AB FONLARI DIŞINDA 200 MİLYON AVRO PROJE BEKLİYOR

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AB fonları dışında yaklaşık 200 milyon Euro'luk farklı ulusal ve uluslararası kuruluş fonlarından da okul temelli projelerin yürütülebileceğini açıklamış ve il milli eğitim müdürlüklerinin bu alanlarda koordinasyon sağlamasını istemişti.

Bakanlık bu amaçla, sadece AB fonları üzerine çalışan AB Proje Koordinasyon Birimini kaldırarak yerine Projeler Koordinasyon Ekibi'ni (PKE) kurdu. Bu ekip Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Japon Uluslar Arası İşbirliği
Ajansı fonlarından azami ölçüde faydalanılması için çalışmalar yürütüyor.

PKE'de görevlendirilecek personel gönüllülük esasına göre öğretmenler arasından seçiliyor. Proje tecrübesine sahip, iyi seviyede bilgisayar ve ofis programlarını kullanabilen kişileri tercih edilirken, ekipteki en az bir kişinin ileri seviyede İngilizce bilmesi ve en az birinin de mesleki teknik eğitimci olması gerektiğini bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*