Bakan Bülent Arınç'tan ilk açıklama

Bakan Bülent Arınç'tan ilk açıklama.10744
  • Giriş : 05.05.2009 / 00:09:00
  • Güncelleme : 04.05.2009 / 23:07:36

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni görevi sonrası ilk açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Ülkemizin her yanında bugüne kadarki medeniyetlerimizin ortaya koyduğu güzel eserleri, itina ile muhafaza etmek ve onları topluma kazandırmak, hatta bütün dünyaya, insanlığa hediye etmek mecburiyetindeyiz'' dedi.

Vakıflar Haftası dolayısıyla Anadolu Gösteri Merkezi'nde düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Tören, Türkiye'deki vakıf çalışmalarına ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne ilişkin bilgi veren sinevizyon gösterimiyle başladı.

Arınç, burada yaptığı konuşmada, geçmişte bulunduğu görevlerde de vakıflara ilgi duyduğunu ve Vakıflar Haftası çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederek, bu sabah itibariyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ''Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bağlantılı Devlet Bakanlığı'' görevine başladığını kaydetti.

Vakıflara ilişkin çalışmalarda ellerinden gelen katkıyı sağlayacağını dile getiren Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarına ve vakıflara emeklerinden ötürü teşekkür etti.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz vakıf medeniyetinin çocuklarıyız, bununla iftihar ediyoruz. Ülkemizin her yanında bugüne kadarki medeniyetlerimizin ortaya koyduğu güzel eserleri itina ile muhafaza etmek ve onları topluma kazandırmak, hatta bütün dünyaya, insanlığa hediye etmek mecburiyetindeyiz. Son yıllarda genel müdürlüğümüz önemli çalışmalar yaptı. Unutulmuş, ihmal edilmiş, yıkılmakla, yok olmakla yüz yüze kalmış eserler bugün ayağa kalktı, yüzümüze gülüyor. Biz onlarla iftihar ediyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tüm çalışmalarında bugüne kadar eriştiği seviye iftihar edicidir.''

Arınç, Vakıflar Haftası'nın bu yılki ana temasının ''Sağlık'' olduğunu hatırlatarak, 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak hafta boyunca konuya ilişkin sergi ve konferanslar düzenleneceğini bildirdi.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt da konuşmasına ''Vakfet, yaşa, yaşasın'' sözleriyle başladı. Başbakan Erdoğan'a vakıflar konusundaki katkıları için teşekkür eden Beyazıt, ''Bizler, yüzyıllardır malını, canını bu bu memlekete vakfetmiş bir milletiz. Biz vermeyi de paylaşmayı da biliriz. Genel Müdürlük olarak, her ihtiyaç sahibine ulaşmak ve dokunulmadık tarihi eser bırakmamak hedefindeyiz'' diye konuştu.

Konuşmalarından ardından çeşitli kategorilerde ödüle layık görülenlere ödülleri ve plaketleri sunuldu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Vakıf İnsanı'' seçilen vakıf yetkililerine, Başbakan Erdoğan, ''Başarılı Sağlık Projeleri'' yürüten vakıflara, Bülent Arınç ise ''sağlık'' ve ''Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne ilişkin yayınları nedeniyle Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile ulusal gazete ve televizyon temsilcilerine ödüllerini verdi.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenler de ödüllerini Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'dan aldı.

Arınç, daha sonra Vakıf yurtlarında barınan ve çeşitli sınavlarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerini de verdi.

Vakıflar Haftası kapsamında düzenlenen resim, illüstrasyon, kompozisyon ve ebru yarışmalarında da ödüller sahiplerini buldu.

Törenin sunuculuğunu tiyatro oyuncusu Kenan Işık yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*