Bakan Çağlayan: Türkiye'nin şartları değişiyor

Bakan Çağlayan: Türkiye'nin şartları değişiyor.8783
  • Giriş : 18.07.2008 / 14:12:00
  • Güncelleme : 18.07.2008 / 14:15:19

Bakan Çağlayan, OSTİM'de bir restoranda düzenlenen toplantıda, OSTİM yönetimi ve sanayicilerle bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankasının faiz oranlarını 0,50 puan artırdığına işaret ederek, ''Merkez Bankası faiz politikasına rağmen 2008 yılı için hedeflediğimiz ihracat rakamının ilk 6 ayda gerçekleşmesi performansımızın göstergesi'' dedi.

OSTİM'in Türk sanayisinin gelişiminin göstergesi olduğunu ifade eden Çağlayan, sanayi envanteri, sanayi stratejisi ve yeni teşvik modeli üzerinde çalıştıklarını hatırlattı.

İçinden geçilen dönemde sanayicinin sıkıntıları bulunduğuna işaret eden Çağlayan, ''(Şu an devam eden siyasi bulanık hava sanayicinin işlerini etkiliyor) deyip burada bırakacağım. Toplumun her ferdi ciddi bir yapısal değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Türkiye'nin şartları dünyanın şartlarıyla beraber yoğun şekilde değişiyor'' diye konuştu.

Çağlayan, son 5,5 yıldır Türkiye'nin önemli gelişmeler kaydettiğini, Gayri Safi Milli Hasılanın 659 milyar dolara ulaştığını, 2008 yılı için hedeflenen ihracat rakamının ilk 6 ayda yakalandığını belirten Çağlayan, 25 çeyrek arka arkaya ortalama yüzde 7 büyüme gerçekleştirildiğini söyledi.

Sanayideki işletmelerin ölçek sorunu bulunduğunu, karlılık oranının düşük, borç-aktif dengesinin son derece bozuk olduğunu ve tasarruf edemediklerini anlatan Çağlayan, şöyle devam etti:

''Yaptığımız tüm çalışmalar Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alındıktan sonra hükümete sunulacak. Ciddi bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Yaptığımız çalışmaları sizinle paylaştığımızda hepinizin ezberi bozulacak. Yeni bir çalışma düzeni, yeni bir metotla karşılaşacaksınız.''

-FAİZ-DÖVİZ POLİTİKALARI-

Merkez Bankasının faizleri 0,50 puan artırdığını hatırlatan Çağlayan, bu artışın döviz ve ihracat üzerinde olumsuz etkileri olmamasını temenni etti.

Türkiye'ye 2007 yılında 22 milyar dolar yabancı sermaye girdiğini, bu yıl ise ne yazık ki bu rakamda azalma olduğunu belirten Çağlayan, şunları söyledi:

''Bunun nedenini siz biliyorsunuz. İnsanlar yatırım yapacakları ülkede siyasi istikrarı görmek isterler. Sorunlar mutlaka aşılacaktır. Adli yargı makamlarına sonuna kadar inanıyoruz. Bizim gerçek gündemimizde sanayi stratejisi, sanayi envanteri var. Ciddi bir değişim sürecinden geçiyoruz. Sancısız doğum olmaz.

Merkez Bankası faiz politikasına rağmen 2008'de hedeflediğimiz ihracat rakamının ilk 6 ayda gerçekleşmesi performansımızın göstergesi. Türkiye Avrupa ve Avrasya'nın üretim üssü olacaktır. Tüm çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yapıyoruz.''

Konuşmasının ardından sanayicilerin, mesleki eğitim, teknik eleman, CE belgesi, kapasite raporları, KOSGEB hizmetleri, leasing ve demir-çelik fiyatlarındaki artışlarla ilgili sıkıntılarını dinleyen Çağlayan, demir çelik fiyatlarındaki artışların dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını söyledi.

Demir-çelik üretiminde yüzde 70 oranında ithal girdi kullanıldığına işaret eden Çağlayan, bu durumda dünya genelindeki fiyat artışlarından etkilenmemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Bu günlerde enerji başta olmak üzere ithalat ve ihracat konusunda çok önemli bir çalışma yaptıklarını anlatan Çağlayan, önümüzdeki haftalarda bu çalışmaya ilişkin bir toplantı düzenleyeceklerini bildirdi.

-KOSGEB'E YENİ BİR MODEL-

KOSGEB'i yeniden yapılandırdıklarını, KOSGEB'e yeni bir model getirdiklerini ifade eden Çağlayan, bu kuruluşun sanayiciye teşrifatçılık, yol göstericilik, ağabeylik yapması gerektiğini söyledi.

Bakan Çağlayan KOSGEB'in önümüzdeki dönemde birleşmelerle ilgili finansmana yönelik çalışmalar yapacağını bildirdi.

Çağlayan, sanayicilere KOSGEB Başkanı'nı işaret ederek, ''eti sizin kemiği benim'' dedi.

Sanayicilere, ''aman ha uyumayın işinizi iyi takip edin. Çıkardığımız kanunları iyi okuyun'' diye seslenen Çağlayan, Ar-Ge Yasası ve İstihdam Paketiyle ilgili hatırlatmalarda bulundu.

Çağlayan, şunları kaydetti:

''Ben de herkes kadar ulusalcıyım, milliyim, milli değerlere bağlıyım. Aman yabancı firmalarla ortaklıktan endişe etmeyin. Türkiye şu anda Avrupa'nın sığınabileceği en net limandır.

Avrupa sosyal güvenlik ve iş gücü maliyetlerinin artmasından dolayı istihdamda zorlanıyor. Enerji maliyetleri yüksek. Avrupa'nın nüfusu çalışamaz hale geldi. Türkiye gibi çok zeki insanların olduğu ülkelere geliyor, doğru tercih yapıyorlar. Otomotiv, demir-çelik ve çimento sektörlerinde çok büyük yatırımlar yapacak firmalarla görüşüyoruz. Bunlar Türkiye'ye üretim yapılabilecek güvenli bir liman olduğu için geliyorlar.''

Bakan Çağlayan, 27 Temmuz'da Gebze'de yılda 600 milyon avro ihracat yapacak bir Fransız firmasının temelini atacaklarını da sözlerine ekledi.

-ASO BAŞKANI ÖZDEBİR-

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de OSTİM'in bir müteşebbis okulu olduğunu, herkesin burada ders alması gerektiğini söyledi.

Sanayinin milli gelir içindeki payının 1998 yılından beri azaldığını belirten Özdebir, profesyonel alcıların olduğu ortamlarda yoğun rekabetin geliştiğini, maalesef düşük kur nedeniyle sektörde haksız rekabetin yaşandığını vurguladı. Bu durumun işletmelerin karlılığını ve sermaye yedeklemelerini engellediğini anlatan Özdebir, ''Bizim hükümetten istirhamımız sanayi üretiminin desteklenmesi. Bu konuda en büyük faktör kurlar ama buna da bir şey yapılamıyor yine 0,50 puan artış yaptılar. Bizim bir şey söyleyecek halimiz kalmadı ama sanayi üretiminin önünün açılması gerekiyor'' dedi.

-BÜYÜKŞEHİRE ELEŞTİRİ-

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da KOSGEB ile ilgili şikayetlerini dile getirdi.

Aydın, Ostim Yüzüncüyıl Bulvarı üzerinde yapılan üst geçide de değindi ve Büyükşehir Belediyesini eleştirdi.

Üst geçit çalışmalarının OSTİM'i ''felç ettiğini'' belirten Aydın, ''Söylüyoruz olmuyor, mahkemeye gidiyoruz yine olmuyor. Yürütmeyi durdurma kararı alınması için başvurduk. Yapılan iş yüz ağartacak bir iş değil'' dedi.

Konuşmaların ardından Aydın, Bakan Çağlayan'a bir sürahi hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*