Bakan Çağlayan'dan açlık sınırı itirafı

Bakan Çağlayan'dan açlık sınırı itirafı.8783
  • Giriş : 27.08.2008 / 15:07:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TÜİK tarafından açıklanan açlık sınırı rakamlarına ilişkin olarak, “kuşkusuz böyle bir parayla ben de kalkıp geçinilebilir diye bir şey söyleyemem” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çağlayan, TOBB 4. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“TÜİK'in açıkladığı açlık sınırı hesabını nasıl karşılıyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine Çağlayan, bu rakamların sürekli açıklanan ve tartışılan rakamlar olduğunu kaydederek, Türkiye'nin geçmişten gelen ekonomik problemleri bulunduğunu söyledi. Çağlayan, şu anda refah seviyesinin artırılması için yoğun çalışmalar yapıldığını ve bu kapsamda özel sektörün önündeki engellerin kaldırılması için çalışıldığını kaydetti.

“Kuşkusuz böyle bir parayla ben de kalkıp geçinilebilir diye bir şey söyleyemem” diyen Çağlayan, ancak bütün gayretleri ile milli geliri artırmak ve özellikle bölgeler arası gelişmişlik farkını gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Çağlayan, bu rakamın ilk defa ortaya çıkan bir rakam olmadığını yinelerken, yaşam seviyesinin ve kalitesinin artırılması ile ilgili çalışmaların bulunduğunu da söyledi.

GÖRÜŞME AÇLIK SINIRINDA TIKANMIŞTI

Memur ile hükümetin zam pazarlığının pazartesi günü yapılan dördüncü turunda 4 kişilik ailenin açlık sınırı tartışması çıkmıştı. Kamu-Sen açlık sınırının 1.012 YTL olduğunu, maaşlarda bunun dikkate alınmasını istemiş, hükümet ise memura, “Türkiye İstatistik Kurumu"na göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 255 YTL” diyerek itiraz etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*