Bakan Çağlayan'dan tershane ile ilgili flaş açıklama

Bakan Çağlayan'dan tershane ile ilgili flaş açıklama.8783
  • Giriş : 23.05.2008 / 15:54:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 17:38:07

Tuzla Tersaneleri hakkında Çağlayan flaş bir açıklama yaptı ve "dış güçlerin provokasyonu"na dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, tersanelerdeki işçi kazalarının dış mihraplar tarafından provoke edilmiş olabileceğini söyledi.

Bakan Çağlayan, "Dünyanın 8'inci büyük gemi inşa sanayisi ve dünyanın mega yat üretiminde 3'ü sıraya çıkmamız dış güçleri mutsuz etmiş olabilir." dedi. Çağlayan, Türkiye'deki siyasi gerilimin ilk tokadını da esnafın yediğini söyledi.

Bazı inceleme, ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Bakan Çağlayan bugün Kocaeli'ye geldi. İlk ziyaretini İzmit'te bulunan engellilerin çalıştığı Bizim Köy'e yapan Bakan Çağlayan burada gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin gemi sektöründeki işçi ölümlerini hatırlatması üzerine Çağlayan, kazalara başka bir açıdan baktığını açıkladı. Türkiye'de gemi sektörünün hızla gelişmesinin dış güçleri rahatsız etmiş olabileceğini belirten Çağlayan, tersanelerdeki kazaların bu dış güçlerin bir provokasyonu olabileceğini söyledi.

Bakan Çağlayan kaza olaylarına şöyle yaklaştı: "Dünyanın 8. büyük gemi inşa sanayisi sıralamasına gelmişiz. Mega yat üretiminde Dünya 3'üncüsü olduk. Acaba bu kadar büyümemizin altında bir başkalarının provokasyonu var mı? Gazetecilerin bu boyuta da bakması lazım. Bu da son derece önemsenmesi gereken bir boyuttur. Acaba Türk gemi inşa sanayi ve mega yat sanayi bir noktada Türkiye dışındaki bir takım mihrakların sanayimizin bu hale gelmesinden dolayı duyduğu bir sıkıntı ve mutsuzluk mu var? Bir provokasyon var mı? Bunun özellikle altının iyi araştırılması lazım ve iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Ama bu hiçbir zaman işyerinin güvenlik tedbiri almamasının önünde bir sebep olamaz. Çok önemli bir sektör, çok büyük bir sektör ve çok çalışanın olduğu bir sektör. Bu yüzden çalışma koşulları diğer sektörlerden çok daha farklılık arz ediyor. Ama ne olursa olsun, ister taşeron isterse işverenin kendisi olsun çalışan ve çalıştıran her iki kesimin ortak sorunu bu. Tek bir kesime yüklenilecek bir sorun değil bu. Ben bunu 27 yıl sanayicilik yapmış biri olarak sanayi savunması yapmıyorum. Elbette sanayimi her zaman savunurum. Çalışanımı da savunurum ama hiçbir işveren işçisi aman ölsün diye kalkıp sanayi yatırımı yapmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious