Bakan Çelik, Bayburt'ta

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bayburt'ta açılışlara katıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açılış törenine Bayburt Valisi Musa Küçükkurt, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili İrfan Gündüz, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Temel Yılmaz, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Bekir Çetin, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Belediye Başkanı Bekir Çetin, temeli atılacak okulun Toplu Konut İdaresi ile beraber yapılan ikinci okul olduğunu söyleyerek, "Üçüncüsü ise fen lisesi olarak yapılacaktır. Toplu Konut İdaresi ile belediyemiz arasında imzalanan protokollerle 144 adet konut tamamlanarak teslim edildi. Aynı yerde 16 derslikli ilköğretim okulu, camii, iş merkezi, bin 500 tonluk su deposu, 128 adet de konut yapılacak." dedi.

KÖYDES projesi ile birlikte hükümetin sağladığı kredilerle Bayburt'un şantiyeye döndüğünü ifade eden Bayburt Valisi Küçükkurt ise, "KÖYDES projesi için ilimize aktarılan para 17 milyon 189 bin YTL'dir." diye konuştu.

Bayburt'un ülkenin en genç vilayetlerinden birisi olmasına rağmen yorgun ve eski bir şehir olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, "Bayburt eğitimin fiziki altyapısı açısından Türkiye'nin en rahat vilayetlerinden birisidir. İlköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayımız 18, ortaöğretimde ise 22'dir." dedi.

Bayburt'a yalnız gelmediğini, adeta bakanlığı buraya taşıdığını, 2 gün önce gelen 22 genel müdür ve müstakil daire başkanının eğitim alanında Bayburt'u chek-uptan geçirdiğini söyleyen Çelik, "Yerel bürokratlarımızla bir toplantı yaptık. Eğitim alanında yapacaklarımız ile ilgili kararlar aldık. İleride ki süreçte bunları uygulayacağız." şeklinde konuştu.

AB'den alınan 140 trilyon ile 24 vilayette 151 eğitim binansının temelinin atıldığını ifade eden Çelik, "Eğitime yüzde 100 destek kampanyası ile 11 Eylül 2003 tarihinden bu yana yapılan derslik sayısı 19 bin 900'dür. Bu Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal destek projesidir." dedi.

2006-2007 öğretim yılında 8. sınıf ve üzeri sınıf olan her okulda mutlaka bilgi teknolojisi sınıfı oluşturulacağını vurgulayan Bakan Çelik, bunların bir kısmının bakanlık tarafından sağlandığını geri kalanın da işadamları tarafından da temin edileceğini ifade etti.

Temel atma töreninden sonra AK Parti İl Kongresi'ne katılan, Kredi Yurtlar Kurumu'na ait 500 yataklı yurdun ve Demirözü ilçesinde Mustafa Köseoğlu isimli vatandaş tarafından yaptırılan lisenin açılışını yapan Bakan Çelik, daha sonra karayoluyla Erzurum'a döndü.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious