Bakan Çelik, işçi ve işveren sendikalarıyla birarada

Bakan Çelik, işçi ve işveren sendikalarıyla birarada.12473
  • Giriş : 19.03.2008 / 17:12:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren kesimlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, konfederasyonların uzmanları ve bakanlık bürokratları katılıyor.

Toplantıda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na ilişkin uzmanlar düzeyinde yapılan çalışmanın değerlendirileceği belirtildi.

Konfederasyon yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarınca, konfederasyonların uzmanlarıyla yapılan toplantıda, tasarıda öngörülen 9 bin prim ödeme gün sayısının, her yıl 50 gün artırılarak uzun yıllara yayılabileceği ifade edildi.

Emek Platformu'nun 58-60 yaş ve 7 bin gündeki ısrarının anımsatılması üzerine, ikinci seçenek olarak prim ödeme gün sayısının 8 bine düşürülebileceği ve her yıl 100'er gün şeklinde kademeli artırılabileceği kaydedildi.

Aylık bağlama oranı konusunda ise sosyal taraflara 3 öneri getirildi. Birinci öneride, halen çalışan sigortalıların aylık bağlama oranlarının, Sosyal Sigortalar Kanunu'nda öngörüldüğü üzere ilk 10 yılda her yıl için yüzde 3,5, takip eden yıllar için yüzde 2, ilk defa işe başlayacak sigortalılar için de yüzde 2 olarak düzenlenmesi teklif edildi. İşçi kesimi, bu önerinin kanunun yürürlük tarihinde sigortalılığının ilk 10 yılını tamamlamış olan veya 1-2 yılı kalan sigortalılar için lehte bir durum getirmediği ve uygulamasının zor olduğu değerlendirmesinde bulundu.

İkinci öneride, aylık bağlama oranının, yasa tasarısının yürürlüğe girmesinden 2015 yılına kadar yüzde 2,5, 2016 yılından sonra yüzde 2 olarak uygulanması teklif edildi. İşçi kesimi, bu önerinin 9 bin prim günü için aylık bağlama oranını yüzde 53,5 olarak düzenlediğini, mevcut mevzuatta bu oranın yüzde 65 olduğuna dikkat çekiyor.

Üçüncü öneride, aylık bağlama oranının ilk 10 yıl için yüzde 2,5, takip eden yıllarda yüzde 2 olarak uygulanması teklif edildi. İşçi kesimi, bu önerinin de 9 bin prim günü için aylık bağlama oranını yüzde 55 olarak düzenlediğini belirtiyor.

Emek Platformu ise sigortalıların sistemde uzun kalmaları için aylık bağlama oranının her yıl için yüzde 2'den başlayıp kademeli olarak yüzde 2,5 ve yüzde 3'e yükseltilmesini önerdi.

Öte yandan, emekli aylıkları belirlenirken güncelleme katsayısının tespitinde, tasarıda öngörüldüğü şekliyle gelişme hızının yüzde 30'nun dikkate alınmasına yönelik düzenlemede herhangi bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Emekli aylıklarının yükseltilmesinde, TÜFE ile birlikte, güncelleme katsayısının belirlenmesinde öngörülen oranda gelişme hızının dikkate alınarak emekli, dul ve yetimlere de refahtan pay verilmesi önerisi kabul edilmedi.

Bu arada, TİSK tarafından, Mevlit Kandili dolayısıyla kandil simidi servisi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious