Bakan Çelik, özel sektörün desteğini az buldu

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik; Türkiye'de özel sektörün eğitime yaptığı katkının arzulanan düzeyde olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kabulde konuşan Bakan Çelik, TOÇEV'in eğitime yaptığı katkıya teşükkür ederek, vakfın 81 ilde en az bir okulun büyük oranda onarımı yada derslik ihtiyacını karşılama yönündeki hedefine büyük oranda ulaştığını kaydetti. Sadece devlet imkanıyla arzulanan düzeyde eğitim seviyesine ulaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Çelik, "Dünyanın her yerinde, devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları el ele vererek eğitimi belli bir noktaya getirir." diye konuştu.

Özel sektörün eğitime katkı yapmasının arzulanır düzeyde olmadığını vurgulayan Çelik, Türkiye'deki öğrencilerin ancak yüzde 1.9'unun özel öğretim kurumlarından faydalandığını hatırlattı. Sivil Toplum Örgütleri'nin de eğitime verdiği desteğin yetersiz olduğunu kaydeden Çelik, gelişmiş ülkelerde söz konusu örgütlere büyük ölçüde destek verildiğini dile getirdi. Türkiye'de de destek alan sivil toplum kuruluşları olduğunu, bazılarının üniversite kurduklarını aktaran Çelik, ilköğretim ve ortaöğretime kaynak ayıranların sayısının ise bir hayli az olduğunu aktardı.

TOÇEV Başkanı Ebru Yarcan ise 11 senelik bir kurum olduklarını ve ilkokuldan üniversiteye kadar çocukları yetiştirmek için çalıştıklarını ifade etti. Yarcan; TOÇEV'in Milli Eğitim Bakanlığı ve özel bir televizyon kanalı ile birlikte düzenlediği yardım kampanyasına Bakan Hüseyin Çelik'in de telefonla katılarak katkı vermesini ''Desteğiniz bizi inanılmaz etkiledi" sözleri ile değerlendirdi.

Hüseyin Çelik; söz konusu programı Fatih Terim'in de telefonla arayarak bir okul yapma sözü verdiğini hatırlattı. Daha önce Terim'in Adana'da bir okul yaptığını anımsatan Çelik, "Yetkililerle görüştük. Kendisini telefonla arayarak Batman'da bir okul yapması için ricada bulunacağım" diye konuştu.

Çelik; Ata Demirer'den, Metin Uca'ya, Sibel Can'dan, İbrahim Tatlıses'e kadar bir çok ünlünün ve medyanın eğitime verdiği desdekten ötürü teşekkür etti.

Kabul sonunda; Çelik TOÇEV Başkanı Yarcan'a bir takdir belgesi takdim etti. Çelik bir dosya içinde sunduğu takdir belgesini verirken, "Aceleye geldi. Çerçeveletip vermek isterdik ama olmadı" diyerek espiri de yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious