Bakan Çelik: 1 Mayıs belirlenen yerde kutlanacak

  • Giriş : 30.04.2008 / 11:26:00

İçişleri Bakanı Atalay ile Bakan Faruk Çelik 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamalardan notlar:

Faruk Çelik

- 1 Mayıs dünyada endişe günü olmaktan çıktı.

- Hükümet olarak istihdam, sosyal güvenlik, sağlık eğitim alanlarında attığımz adımlar yanlız bugünü değil geleceği de güvence altına aldı.

- Söylem döneminden eylem dönemine geçtik. 25 yıldır konuşulanları hayata geçirdik.

- 1980 öncesi bahar bayramı öncesi ve sonrasında da kaldırılan 28 yıl aradan sonra bakanlar kurulu kararı ile emek ve dayanışma günü ilan edildi. Bu kara önemli bir gelişmedir. 1930'lardan bugüne resmi olarak gerçek tanımına kavuştu. Bunu kimsenin gözardı etmemesi lazım. 81 il valisine gönderdiğimiz genelge ile bayram havasında kutlanmasına destek verilmesi istendi.

- Hükümet olarak 1 Mayıs ölümler, kamplaşmalar, çatışmalarla anılsın istemiyoruz. Ancak 1 Mayıs'a 70 milyon'un katılımını sağlar. Yeni açılımları da beraberinde getirebilir.

- Hükümet olarak 1 Mayıs'ın nerede kutlanacağından önce nasıl olumsuz imajı silmektir. Vatandaşlarımızın mülki amirlerin gösterdikleri yerlerde kutlamalarını diliyoruz. Olası hukuk dışı eylemlere provokasyona emekçilerin rağbet etmeyeceğini umuyoruz. Yarınki kutlamalar örnek teşkil etmelidir.

Beşir Atalay

- Çalışma Bakanımızın ifade ettiği gibi hükümet olarak dileğimiz 1 Mayıs'ın ülkemizde de barış içinde kutlanmasıdır.

-Bugün önemli günlerden birisidir. Çalışanlarımıza verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Özgürlükçü de bir yaklışımdır. Tekrar önemle vurgulamak istiyorum. Önemli ve anlamlı günü barış kardeşlik ve dayanışmanın güçlenmesine katkı sağlanmalı. Emekçilerimizin bu gününü kutluyorum.

-Bütün illerimizde 1 Mayıs'ın aslına anlamına uygun şekilde kutlanması için önlemleri aldık. İl yöneticileri talimatlandırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious