Bakan Çelik ağzını bozdu

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, birilerinin zaman zaman ortaya çıkarak, Cumhuriyet'in elden gittiğini ve altını oyduğunu söylediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'da dün öğretmenler ve MEB bürokratlarının katıldığı, "Cumhuriyetimiz ve Kazanımları" başlıklı bir konferans veren Çelik, Cumhuriyet ile demokrasinin aynı anlama gelmediğini ifade etti.

Bir şeyin isminin ne olduğundan çok, uygulamanın önem taşıdığını vurgulayan Çelik, özetle şunları söyledi:

Erbakan gibi konuştu "Cumhuriyet yönetimini benimsemiş bir Türk halkı var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşları var. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının 73 milyonunun aynı şekilde inanmasını, aynı şekilde hayatını tanzim etmesini aynı şekilde düşünmesini, aynı reaksiyonları vermesini beklemek safdillik değil midir? Biz bu zengin potansiyelimizi birbirimizle çatışarak, kavga ederek, gırtlağına sarılarak heba etmemeliyiz. Atatürk bize, 'Ben size akıl ve bilimden başka miras bırakmadım' demiyor muydu? Şimdi sözüm ona Atatürkçü geçinen bazı adamlar diyor ki, 'benim ideolojim budur, Atatürk'e uygun olan ideoloji de budur. Sen ya bunu benimsersin ya da benim gözümde yoksun.' Bu neye benziyor bilir misiniz? Atatürk hayatta olsa bunların hepsini kovardı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious