Bakan Çelik: "Bunlar iktidar istemiyor!"

Bakan Çelik:
  • Giriş : 31.01.2009 / 22:35:00
  • Güncelleme : 31.01.2009 / 22:44:39

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Düzce ve ilçelerinin aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada muhalefete yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yerel seçimler öncesinde partisinin Düzce ve ilçelerinin aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada muhalefete yüklenerek, "Bunlar iktidar olmak niyetinde değiller." dedi.

Düzce Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen AK Parti'nin Düzce ve ilçelerinin belediye başkan adayları tanıtım toplantısına katılan Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ekonomik kriz ile ilgili bilgiler verdikten sonra muhalefete yüklendi. "Söyleyecekleri bir şey de yok. Yalnız yoğun bir şekilde laf üretmekten başka bir şey yapmadıkları gibi aslında Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin iktidar olmak gibi bir arzuları da yok" diye konuştu. Bunu bütün samimiyetiyle söylediğinin altını çizen Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi buradakilerin bazıları diyecek ki, yanlış. Bakın size bir örnek vereyim, bakalım katılacak mısınız, katılmayacak mısınız? Yıl 1999. ben ilk olarak Bursa milletvekili olarak parlamentoya girdim. Gittik, 136 milletvekilli DSP'nin, 128 MHP'nin, 110 Fazilet Partisi'nin, 90-80 Anavatan ile DYP'nin milletvekili sayısı var. Mecliste ve o günkü gazeteyi okumanızı istiyoruz. Dendi ki Sayın Bahçeli'ye 'Gel Başbakan ol, arkanda 410 milletvekiliyle.' Bir hafta 10 gün düşündüler dediler ki, 'Yok biz olmayız.' Gittiler Rahmetli Ecevit'in arkasında saf tuttular, Başbakan olmayı tercih etmediler. Siyaset niye yapılır, siyasi parti niye kurulur? İktidar olmak için kurulur, millete hizmet etmek için kurulur. Arkanda bu kadar merkez sağı içeren oylar ve milletvekili desteği varken, niye iktidarı tercih etmiyorsunuz, niye başbakanlığı tercih etmiyorsunuz? Bu onların niyetini ortaya koymada son derece çarpıcı bir örnektir. Ne oldu netice, üç buçuk sene sonra iktidarı yazın ortasında terk ederek sonuçlandı. Kimi kime şikâyet ediyorsunuz, arada yaşanan olayları filan anlatmak istemiyorum. Bu süreci son derece yanlış kullandılar, bu ben iktidar olmak istemiyorum, demektir."
Ana muhalefet partisi lideri Baykal'ın benzer bir tavrı olduğunu savunan Bakan Çelik, şunları söyledi: "Ben doğdum doğalı Sayın Baykal siyaset yapıyor. Bu gün kısmet oldu, bakan oldum, Sayın Baykal yine siyaset yapıyor. Yahu insan kırk yıl uğraşır da bir kere başbakan olmaz mı? E, başbakan olmayacaksan bu siyasette niye var oldun be arkadaş. Bak benim Başbakanım, 2001'de partiyi kurdu, 2002'de geldi başbakan oldu. Bir senede. Yani siyasette bu çok önemli bir şeydir, iddialı olacaksınız, ülkeyi yönetmeye talip olacaksınız. Böyle önünüze imkan gelecek başbakanlığı istemiyorum diyeceksiniz; 40 yıl uğraşacaksınız, başbakan olamayacaksınız. Milletin gündemini meşgul etmeyin o zaman. Laf üretmeyin iş üretin o zaman. Bu millet size oy verir ve başbakan olursunuz, ama niyet olacak niyet."

"TEŞVİK YASASI UZATILIYOR"

Teşvik Yasası'nın kalkmasıyla zor günler yaşayan işverenleri ilgilendiren Teşvik Yasası konusunda önemli bir gelişme yaşandığını belirten Bakan Faruk Çelik, "Teşvik yasası uzatılıyor. Konuyla ilgili oluşturulan belgeyi kendim imzaladım. Çarşamba günü de konu komisyona gelecek. Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Yani çarşamba günü Teşvik Yasası'nın uzatılması konusunda son karar verilecek. Düzce için şimdiden hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

"ARTIK İŞÇİ ÇIKARTILMAYACAK"

Ekonomik krizin etkili olduğu şu günlerde sanayiciler ve işverenlerin kriz ortamında çareyi işçi çıkarmakta bulduğunu ifade eden Bakan Çelik, bu konuda müjdeli haber verdi.

Çelik, "Kriz ortamı nedeniyle 100 işçi çalıştıran bir işyeri çareyi bu işçi oranını yarı yarıya azaltıp 50 işçiye düşürmede arıyordu. Artık bunun için önemli çalışmalara imza attık. Sen o 50 işçiyi çıkarma, o işçilerin parasını biz yatıralım. Yeter ki onlar işsiz kalmasın." dedi.

Bakan Çelik konuşmasının ardından Düzce ve ilçelerinin adaylarını partililere tanıtarak Düzce'den Ankara'ya gitmek üzere ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*