Bakan Çelik eğitimdeki gelişmeleri değerlendirdi

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Çelik: "Sosyal devlet ilkesini Türkiye'de ilk defa AK Parti hükümeti gerçekleştirdi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 4 yıllık iktidarları süresince eğitim alanında çok büyük hizmetlere imza attıklarını belirterek, "Sosyal devlet ilkesini Türkiye'de ilk defa AK Parti hükümeti gerçekleştirdi." dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği, "AK Parti İstanbul'a hesap veriyor. Buluşalım, konuşalım" başlıklı salon toplantısında konuşan Bakan Çelik, son 4 yılda Türkiye'nin eğitim alanındaki gelişmelerini değerlendirdi.

AKP'nin İstanbulluları bilgilendirmek için düzenlediği salon toplantılarının eğitim bölümünde konuşan Bakan Çelik, iktidardaki 4 yıllık eğitim icraatlerini sinevizyon eşliğinde anlattı. Bakan Çelik, "Eğitim, bilgi ve bilgi birikimi konusunda yeterli düzeyde değilseniz, siz büyük devlet olamazsınız. Bir ülkedeki olumlu ve olumsuz gelişmelerin altında eğitim yatar." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin eğitim davasını kendilerinin istikbal davası olduğunu belirten Çelik, "Biz çocuklarımızı yarının dünyasında söz sahibi olsunlar diye yetiştiriyoruz." dedi. Hükümetin bilinçli bir eğitim politikası olduğunu belirten Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki kadronun, eğitimi Türkiye'nin en önemli ve en öncelikli meselesi haline getirdiğini söyledi. Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na Cumhuriyet tarihinde, ilk defa kendi iktidarları döneminde bütçeden ciddi ödeneklerin aktarıldığını belirtti.

Çelik, "Bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık. Yüzde 10'luk pay 15 milyar dolar ediyor. En büyük katkıyı ayırmamıza rağmen eğer eğitim seferberlikleri yapmazsak, hayırseverlerin vatandaşlarımızın da desteğini alamazsak bu yatırımlarımız yine de yetmeyecektir'' diye konuştu.

İktidara gelmeden önce Türkiye'nin eğitimdeki önceliklerini ve sorunlarını bir program dahilinde belirlediklerini ifade eden Çelik, iktidarları süresince sorunları okullaşma oranı, fiziki ve bilimsel altyapının eksikliği, müfredatın eskiliği, ezbere dayalı eğitim sistemi olarak tespit ettiklerini ve bu sorunların çözümü için çalıştıklarını söyledi.

Çelik, İktidarları döneminde Türkiye'de 3.5 yılda 84 bin 936 derslik yapıldığını, yatılı okullar başta olmak üzere okullara 200 milyon YTL harcanarak okulların depreme dayanalıklı hale getirildiğini belirtti. Çelik, ancak yapılan harcama ve yatırımlara rağmen ülkedeki derslikler konusunda başta istanbul olmak üzere derslikler konusunda yetersizliklerinin olduğunu vurgulayarak, İstanbul'da 8 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Çelik, durumu olmayan dar gelirli ailelere çocuklarının okuması için yaptıkları başvurularda sonuna kadar yardımcı olduklarını ve yaptıkları çalışmaların zengin fakir ayrımını en azından okullarda ortadan kaldırmaya çalıştıklarını vurguladı. Bakan Çelik, bunun öğrencilerin pedagojik eğitiminde büyük öneminin olduğunu belirterek, "Sosyal devlet ilkesini Türkiye'de ilk defa AKP hükümeti gerçekleştirdi." dedi.

Öğretmen atamalarında geçmişte büyük sıkıntılar yaşandığını ve eğitim camiiasına yakışmayan durumların ortaya çıktığını kaydeden Bakan Çelik, "Artık 10 dakikada öğretmelerin atamalarını gereçekleştiriyoruz. İşte çağdaşlık budur." şeklinde konuştu.

2003 yılında Gazeteci Fatih Altaylı'nın hazırlayıp sunduğu "Teke Tek" adlı programa katıldığını ifade eden Çelik, Altaylı ile aralarında geçen diyalogu şöyle anlattı: "Altaylı beni programına davet etmişti. Programda bana ücretsiz kitap dağıtımını yurdun her bölgesindeki okula zamanında yetiştirirseniz sizi tebrik eder, gazete dağıtımını da MEB'e yaptırırız demişti. Gazeteler 81 ile ve 480 ilçeye dağıtılıyor. Oysaki biz kitapları 60 bin noktaya zamanında yetiştirdik" dedi.

Bu yıl liseli ögrencilere de ücretsiz kitap dağıtımının yapılacağını ifade eden Çelik, "Bazı yayınevleri okullara gidiyordu ve okul yöneticilerine, öğrencilerinize bizim kitaplarımızı tavsiye edin diyebiliyordu. Biz bu pisliği, bu kirlenmişliği de ortadan kaldırdık.'' diye konuştu.

Bazı köşe yazarlarının kendisine yakışıksız bir üslubla, Türkiye'nin İmam Hatip Millli Eğitim Bakanı deyişlerine sert tepki gösterdi. Çelik, "Biz türban üzerinden imam hatip üzerinden siyaset yapmayacağız. Bunu küçüklük kabul ediyoruz. Mualefet partileri bunlar üzerinden bize karşı siyaset geliştiriyorlar." diyerek konuşmasını bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious