Bakan Çelik iş dünyasının görüşünü aldı

Bakan Çelik iş dünyasının görüşünü aldı.8155
  • Giriş : 21.03.2008 / 18:26:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı konusunda her kesimin farklı taleplerde olduğunu ifade ederek, en üst düzeyde uzlaşma çabasında olduklarını ve sonuna kadar bu gayreti sürdüreceklerin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik, Bakanlık'ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdemir ile görüştü.

Çelik, toplantının ardından yaptığı açıklamada, görüşmede Sosyal Güvenlik Reformu'nu ve çalışma hayatını ilgilendiren diğer konuları değerlendirdiklerini belirtti.

Bu konulardaki talepleri aldıklarını ve bunları değerlendirme çabası içinde olacaklarını dile getiren Çelik, tüm bu görüşmelerin reform sürecine olumlu katkı yapacağını umut ettiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu da TOBB ve Türk iş alemi olarak sosyal güvenlikte reform yapılması konusunu 4-5 yıldır ifade ettiklerini söyledi.

Mevcut sistemin 1992 yılından bugüne yaklaşık 500 milyar dolar, yani Türkiye'nin bir yıllık gayri safi milli hasılasına eş değer açık doğurduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, geçen yıl sosyal güvenlik sisteminin açığının 25 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin bu sistemi götürebilmesi, sürdürebilmesi mümkün değil. Bunu her ortamda ifade ettik. Türkiye'nin ikiz açıkları var. Bu ikiz açıkları da tehdit unsuru oluşturuyor. Bunlardan birincisi cari açık, ikincisi sosyal güvenlik açığı. Bunun için uzun zamandır sosyal güvenlik sisteminde yapılacak reforma her türlü desteği Türk iş alemi olarak vereceğimizi ifade etmiştik.

Bizim kaygılarımız, son günlerdeki gelişmelerle beraber sosyal güvenlik sisteminde reform yapmaktan acaba vazgeçiyor muyuz, vazgeçiliyor mu imajı oluştu. Bu konuda sayın Bakan'la görüş alışverişinde bulunarak, sosyal güvenlik sistemindeki reform yapılmasından vazgeçilmesi diye bir şeyin söz konusu olmadığı yönündeki açıklamalarından mutluluk duyduk.''

Hisarcıklıoğlu, toplantıda istihdamın üzerindeki yükler ve istihdam üzerindeki maliyetlerin hafifletilmesi konusunun gündeme geldiğini dile getirerek, ''Biliyorsunuz AK Partinin gerek seçimler öncesi, gerekse Hükümet programı çerçevesinde istihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması taahhütü vardı. Bu konulardaki çalışmalar hakkında bilgi aldık, artı sosyal güvenlik sistemindeki reform tasarısında bizim gördüğümüz ufak birkaç tane ilave yapılması gerekenler vardı. Bunları da Sayın Bakan'a arz ettik. Biz bu görüşmeden memnun olarak ayrılıyoruz'' diye konuştu.

Heyetin ayrılmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, bir gazetecinin ''3 gündür burada gazetecilerin nasıl yıprandığına siz de tanık oluyorsunuz'' sözleriyle gazetecilerin yıpranma hakkının ortadan kaldırılmaması yönündeki talebi dile getirmesine, tebessümle yanıt verdi.

Çelik, kıdem tazminatına ilişkin bir başka soruyu yanıtlarken, kıdem tazminatının çok tartışmalı bir konu olduğunu, bunu taraflarla ele alıp formüle etmeden konuşmayı doğru bulmadığını söyledi.

Bakan Faruk Çelik, tasarıyla ilgili bundan sonraki gelişmelerin sorulması üzerine, ''Her kesimin talebi başka, en üst düzeyde uzlaşma sağlama çabasındayız. Sonuna kadar bu gayret içinde olacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious