Bakan Çelik nasıl bir gençlik istiyor?

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, karşılarında kendi işini kurmak için çalışan gençler görmek istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gaziantep'te Kimlik Mağazaları'nın da bünyesinde olduğu Kayatürkler A.Ş.'ye ait NCTY Mağazası'nın açılışında konuşan Çelik, mazağa sahiplerinden bazılarının öğrencisi, bazılarının da arkadaşı olduğunu söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Kayatürk ve kardeşlerinin açtıkları mağazalarla bin 500 kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Bakan Çelik, karşılarında girişimci bir gençlik görmek istediklerini belirtti.

"Artık karşımızda, 'Ben devlette iş bulamadım' kaygısından kurtulup, 'Ben işimi kuramadım' şeklinde düşünen 'Niçin işimi kuramadım' kaygısı çeken üniversite mezunu bir gençlik görmek istiyoruz." diyen Çelik şöyle devam etti: "Bizim dönemimizde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan, şimdi teşebbüste bulunmak isteyen, iş bulmak isteyen gençlere neredeyse 0 faize yakın imkanlarla kredi veriyoruz. İşini kendin kur, başkasına da iş üret. İstihdam oluştur. Üretime de katkıda bulun. İlle de devlet kapısı anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Herkesin bilmesi gereken birşey var. Devletin asli fonksiyonları olan eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik alanlarında devlet istihdam üretmeye devam edecek. Öğretmen, doktor, ebe, hemşire, polis memuru, güvenlik görevlisi, hakim, savcı, zabit katibi, mübaşir almaya devam edeceğiz. Ama, 'Şu bir mühendisliği bitireyim de DSİ'ye kapak atayım. Karayollarında mühendis olayım. Özel idarede memur, hizmetli olayım' dönemi büyük oranda kapanmıştır."

Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Fatma Şahin ve Ahmet Uzer ile Gaziantep NCTY Mağazası'nın açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious