Bakan Çelik öğretmenlerin maaşını düşürecek mi?

Bakan Çelik öğretmenlerin maaşını düşürecek mi?.7589
  • Giriş : 20.01.2008 / 11:09:00
  • Güncelleme : 20.01.2008 / 11:44:06

Bakan Çelik'ten, Dünya Bankası'nın çıkışına destek. Peki maaşlar düşürülecek mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun, Türkiye'de öğretmen maaşlarının OECD üyesi ülkelere göre yüksek olduğu yönündeki açıklamasının doğru olduğunu ancak cari açığı kapatmak için öğretmenlerin ücretlerinin düşürülmeyeceğini söyledi.

Çelik, eğitim sendikalarının da tepkisine neden olan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zachau'nun öğretmen maaşlarına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Zachau'nun söylediklerinin doğru olduğunu ifade eden Çelik, ''GSMH'ye
oranla, öğretmenlere verilen maaş, OECD ülkelerinin hepsinin üzerindedir. OECD'de birinciyiz; öğretmenlere ayırdığımız kaynağın, GSMH'ye oranı itibariyle. Bu doğrudur'' dedi.

Çelik, Türkiye'nin, eğitimi birinci önceliği yaptığını dile getirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin birinci önceliğinin eğitim olduğunu
kaydetti. Hüseyin Çelik, iktidarda oldukları süre içinde bütçeden en büyük payı eğitime ayırdıklarını anımsattı.

''Bana kalsa, öğretmenlerimize bundan da daha fazla para vermek isterim'' diyen Çelik, cari açığı kapatmak için öğretmenlerin ücretlerinin düşürülmesi gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben Milli Eğitim Bakanı olarak, olsa olsa arkadaşlarım adına daha fazlasını talep ederim. Onların hayat standartları ne kadar yüksek olursa, maddi endişelerden uzak olurlarsa, çocuklarımıza o kadar faydalı olabilirler.

Maaşlarından kısma diye bir şey söz konusu olamaz. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun söylediği doğrudur. GSMH'ye oranla, öğretmenlere aktarılan kaynak ve ücret itibariyle OECD birincisiyiz. Eğitim sendikalarına sorarsanız, onlar farklı şeyler söylerler. Ama doğru olan budur, rakamlar bunu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious