Bakan Çelik: 'OKS'de herhangi bir olumsuzluk olmadı'

  • Giriş : 10.06.2007 / 15:21:00

Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı'nda bir olumsuzluk olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Hüseyin Çelik, Divan Talya Otel'de Antalyasporlu öneticilerle yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının OKS ile ilgili sorularını yanıtladı. Çelik, Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) 81'i il merkezi, 53'ü ilçe merkezi, 7'si de il merkezleri dışı olmak üzere 141 merkezde başarıyla yapıldığını ifade etti.

Çelik, OKS'yi önümüzdeki yıldan itibaren değiştireceklerini belirterek ''Gelecek yıl son bir kez daha bu formatta yapılacak. Bundan sonraki sınavlarda 6, 7 ve 8'inci sınıfa yayılmış bir şekilde öğrencinin okuldaki başarısı ve davranış başarısını içine dahil eden yeni bir sistem getirdik. Yükü dağıtıyoruz. Yabancı dili ön plana çıkarıyoruz'' dedi.

Bakan Çelik, bugün sınava 824 bin 500 öğrencinin girdiğini, sınavda yaklaşık 85 bin öğretmenin görev yaptığını bildirdi.

Türkiye'de yaklaşık 2 bin 500 okulda sınav yapıldığını belirten Çelik, şöyle konuştu:

''Aldığım bilgilere göre herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bu sene öğrencilerimiz bir sefere mahsus 20 tercih yapıyorlar. Kontenjanlar dolduruluncaya kadar otomatikman sistem çalışacak. Öğrencilerimiz başarılı olabilir, başarısız olabilir. Neticede bu yarıştır. Ailelerimizin öğrencilerimizi bundan dolayı mahkum etmemeleri ve yargılamamalarını istiyorum. Başarısız oldukları zaman eğer öğrencilerin üstüne üstüne gidersek onları kaybedebiliriz. Başarılı oldukları zaman onları takdir edip ödüllendirmeliyiz, ama başarısız olan öğrencilerimizi cezalandırma yoluna gitmemeliyiz.''

Çelik, Antalya'yı eğitim yatırımlarında en önemli ve öncelikli iller arasına aldıklarını, faal dersliklerin yüzde 26'sının kendi dönemlerinde yapıldığını dile getirdi. Bunun çok önemli bir rakam olduğunu vurgulayan Çelik, ''Bundan sonra da aynı yatırımlar devam edecek. İlköğretime en çok para gönderdiğimiz illerden birisi Antalya'dır'' dedi.

Çelik, Antalya'ya iki önemli lise kazandıracaklarını da bildirerek şöyle devam etti:

''13'üncü Sosyal Bilimler Lisesini Antalya'da açtık. Lisenin açılışıyla ilgili prosedürü tamamladım. Yazıyı imzaladım ve Antalya Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdim. Bu yıl da öğrenci alacağız, bunu da müjdelemek isterim.''

Antalya'da yakında bir de Spor Lisesi açacaklarına değinen Bakan Çelik, Antalyasporun bu lise ile işbirliği yapabileceğini söyledi.

Spor lisesinde genç ve kabiliyetli çocukların yetiştirileceğini anlatan Çelik, şöyle konuştu:

''Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu çocukların bütün masraflarını karşılayacağız. Birçok branşta da öğrenci yetiştireceğiz. Olimpiyatlarda dünya ile yarışamıyoruz. Aldığımız madalya sayılarına bakıyoruz, çok gerilerdeyiz. Spor lisesi teklifi yapıldı. Böylelikle Antalya'ya da bir Spor Lisesi kazandırmış olacağız, eylülde de öğrenci alacağız.''

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious