Bakan Çelik ÖSS sistemini eleştirdi

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel okul ve devlet okulu ayrımının yanlış olduğunu belirterek, "Sınavlardaki başarılarla ilgili farklı kategorilere göre değerlendirme yaptığımızda farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bilkent Üniversitesi tarafından yapılacak yazılım ve bilgisayar bağış törenine katıldı. Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde gerçekleşen törenden sonra gazatecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, OKS sınavında ilk 50'ye devlet okullarının girememesi ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine "Öncelikle şunu belirteyim bizim kimseden bir şey sakladığımız yok" diye konuştu.

Geçen yıl OKS'yi açıklarken birinci, ikinci, üçüncü dördüncü ve beşincinin hangi okullardan çıktığını ilan ettiklerini hatırlatan Çelik, "Değerlendirmeyi neye göre yaptığınıza bağlı. Sınava giren 100 öğrenciden kaçı istediği yere girdi, başarılı oldu diye bir hesaplama yaparsanız ilk 20'ye 11 devlet okulu, 9 özel okul giriyor, ama bireysel başarı itibari ile meseleyi değerlendirdiğimizde ilk 20'ye 13 özel okul 7 devlet okulu giriyor" şeklinde konuştu.

Özel okulların yüzde 45'lik kapasite ile çalıştığına değinen Çelik, sözkonusu okulların daha fazla öğrenci çekmek için reklam yaptıklarını, dahi öğrencileri kendi okullarına kaydettirmek için ciddi imkanlar tanıdıklarını vurguladı. Çelik, devlet okullarında denklem olmadığını, aksine söz konusu okulların sınıf mevcutlarının artmaması için daha fazla öğrenci gelmemesi gibi bir çaba içinde olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious