Bakan Çelik saldırganlara çattı

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Bakan Çelik, terörist saldırıları yapanların insan olmadığını ve bölge halkını sevmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Çelik, bölgenin artık terör olayları ile anılmaması gerektiğini ifade etti.

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaptığı yatırımları sabote etmek isteyenlerin olduğunu hatırlatan Çelik, hükümet olarak Başbakan'ın direktifleri doğrultusunda ilk günden bu yana geri kalmış bölgeleri kalkındırmak için çaba gösterdiklerine vurgu yaptı.

Terörle Mücadele Yasası'nın (TMK), yürürlüğe girdiğini hatırlatkan Çelik, "Mesele sadece yasalarla halledilecek bir konu değil. Bizim toplum olarak ülkenin 73 milyon ferdi ile elbirliği yaparak seferberlik ruhu içinde bu meseleye yaklaşmamız gerek. O zaman bu terör meselesi halledilecektir. Bu ülkenin vatandaşları olarak iyilikleri kendine iyilik, kötülükleri kendine kötülük olarak döneceğini bilmelidir. Doğu ve Güneydoğu illeri artık terörle anılmamalı. Bu bölgeler, yaşanan güzel gelişmelerle gündeme gelmeli. Bölgeye KÖYDES kapsamından aktarılan kaynak hariç 7,5 katrilyon yatırım yaptık. Her tarafta okul ve hastaneler yükseliyor. Duble yollar yapılıyor. İlimize doğalgaz geliyor. Bu yıl sadece Hakkari'ye ekstra okul yapımı için 30 milyon YTL kaynak ayırdım. İnsanlarımızın yüzünün gülmesi refah ve mutlulukları için. Hükümet olarak elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz." diye konuştu.

Bölgenin kalkınması ve turist çekmek için tarihi eserleri onarmaya başladıklarını dile getiren bakan Çelik, bombaların patladığı, kargaşa ve kaosun hüküm sürdüğü, terörün telaffuz edildiği yerlere kolay kolay turistin gelmeyeceğini vurguladı.

Geçen yıl turizm sezonunu Van'da açtıklarını hatırlatan Çelik, "Geçen yıl Kabotaj Bayramını Van'da yaptık. Biz kabotaj bayramı yapıyoruz. Birileri bunu sabotaj ediyor. Halkımız şunu iyi bilmelidir ki; bunu yapanlar, Doğu ve Güneydoğu'daki halkımızı sevmiyor. Bunlar halkımızın düşmanı olan kişilerdir. Her şey iyiye giderken bu olayların olması bizi üzüyor. Bugüne kadar birçok vatan evladını vatanın korunması için şehit verdik. Dileğimiz o dur ki, analar ağlamasın, yüreklerine köz düşmesin." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious