Bakan Çelik Slovenya'ya gitti

Bakan Çelik Slovenya'ya gitti.13943
  • Giriş : 31.01.2008 / 11:22:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''AB İstihdam ve Sosyal İşler Bakanları Gayriresmi Toplantısı''na katılmak üzere Slovenya'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çelik, Slovenya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, AB Slovenya Dönem Başkanlığı'nca Brdo'da düzenlenecek olan AB İstihdam ve Sosyal İşler Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılacağını belirterek, toplantıda güvenceli esneklikle ilgili genel ilkeler ve bu ilkelerin iş gücü piyasasında uygulanabilirliğini tartışacaklarını kaydetti.

Toplantıda bir konuşma da yapacağını belirten Çelik, ''Orada gerek mevzuat, gerek uygulamada Avrupa Birliği'nde bu alanda yapılan çalışmaların bakanlığımızca yakından takip edildiğini, ülkemizin mevzuatının AB müktesebatıyla uyumlu hale getirildiğini ve uygulamaların da bu doğrultuda gerçekleştirildiğini anlatacağım. Ayrıca güvenceli esnekliğin sosyal güvenlik boyutuna da değinerek, bu konuda sosyal güvenlik reformuyla da getireceğimiz düzenlemeler hakkında bilgi vereceğim'' dedi.

Bakan Çelik, sosyal güvenlik reformu çerçevesinde yapılacak düzenlemeyle parttime çalışmaların da sosyal güvenlik altına alınmasını sağlayacaklarını söyledi.

Çelik, bir gazetecinin, ''TÜSİAD'ın türbanla ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu ise şöyle cevaplandırdı:

''Türkiye'de bu tür şeyler keşke olmasa. Milletin talepleri ortada, Türkiye'nin vazgeçemeyecekleri de ortada... Türkiye laik, demokratik ve sosyal bir devlettir. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın ama halkın bazı talepleri de varsa, bu talepleri sistem içerisinde çözmek de siyasetçilerin, ülkeyi yönetenlerin görevidir. Türkiye'yi kimsenin karanlığa itmesi ne düşünülür, ne kimsenin aklından geçsin... Aklından geçirenin de 'Aklından zoru vardır' derim. Türkiye, aydınlık bir yolda yürüyüşünü sürdürüyor. Gereksiz korku ve endişelerden sakınmamız gerekiyor. Demokratik bir ülkede kişilerin haklarının bireye verilmesi gerekiyor. Bundan endişe etmemek gerekir.''

Bakan Çelik, daha sonra Slovenya'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious