Bakan Çelik -söz verdi-

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Bakan Çelik, sel bölgesine giderek yaraların karşılanacağı sözünü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çaldıran ilçesine bağlı Hangedik köyünde sel baskını sonucu 1 kadının hayatını kaybetmesi üzerine köye giderek taziye dileklerini ileten Bakan Çelik, yaralarını sarılacağı müjdesini verdi.

Bakan Çelik, Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez ile bazı kamu kurum yöneticileri ile AK Parti yöneticileri ile beraber köye gitti.

Köy girişinde Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak, Belediye Başkanı Ferman Yıldırım ve köylüler tarafından karşılanan Bakan Çelik, sele kapılarak hayatını kaybeden Hediye Saçak'ın eşine taziyelerini bildirmek için evine gitti.

Okunan dualardan sonra Bakan Çelik, bundan sonra yapılacak hiçbir şeyin merhumeyi geri getiremeyeceğini söyledi.

Çelik, "Köyde birçok ev dere yatağı kenarında kurulmuş. Ani bastıran yağışlardan sonra aynı tehlikeler yaşanmaması için selden zarar gören ve görmeyen dere yatağındaki 90 ev tahliye edilerek daha uygun yerde kendilerine yeni ev yapılması için gerekli olan süreç başlatılmıştır. Vatandaşlarımdan rica ediyorum ev yerlerini seçerken dere yatağından uzak olmasına dikkat etmeleri. Daha başka acılar yaşamamız için hepimizin çok dikkatli olması gerekiyor." dedi.

Köyde gezerken gördüğü çocukları yanına çağırarak çikolata dağıtan Çelik, çocuklara okula gidip gitmediklerini sordu.

Kızılay'ın selden evi yıkılanlar için kurduğu çadırları da gezen Bakan Çelik, çadırların önünde toplanan çocukları sevdi.

Köydeki temaslarının ardında beraberindeki heyetle birlikte Van'a dönen Çelik, yaptığı basın açıklamasında, köyde Valilik ve Bayındırlık İl Müdürlüğü ekiplerinin ilgili raporlarını hazırlayarak Bayındırlık Bakanlığına göndereceklerini vurguladı.

Çelik, "Köyde selden zarar gören ve risk taşıyan 90 ev tespit edilmiş durumda. Bunların acil afet fonundan karşılanması gerekiyor. Bende Ankara'ya döndüğümde takip edeceğim. Bu ve benzeri meselelerin uzun boylu sürüncemelere kalmaya tahammüllü yok." şeklinde konuştu.

Kızılay tarafından köyün yüksek yerlerinde 42 çadır kurulurken, yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

Öte yandan selden 300 küçükbaş hayvanın telef olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious