Bakan Çelik: 'Türkçe'yi katlederiz'

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkçeleşmiş bütün kelimelerin Türkçe olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bilkent Üniversitesi ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından organize edilen, 'Büyük Türk Dili Kurultayı'nın açılış konuşmasını yaptı. "Türkçe bizim ülkemizce bir uzlaşma zemini olmaktan ziyade, uzun yıllardır tartışma zeminidir" diyen Çelik, geçmiş tarihlerde edalı bir dil olsun derken, Türkçe'nin buharlaştığı bir Osmanlıca kullanımının belli çevrelerde hakim olduğunu aktardı. Öztürkçe'nin bir tanımı getirilmedikçe, konuyla ilgili tartışmaların devam edeceğini aktaran Çelik, "Bütün kelimelerin etnik yapısını sorgulamaya kalkarsak, dil diye bir şey kalmaz. Türkçeleşmiş bütün kelimeler bizim için Türkçedir" diye konuştu.

Günlük hayatta kullanılan pek çok kelimenin Öztürkçe olmadığını dile getiren Çelik, "Bu İngilizce, bu Fransızca, bu Farsça, bu İtalyanca dile bir ayıklama faaliyetine girersek, Türkçeyi katletmiş oluruz" dedi. Çelik, gerekli gereksiz yabancı kelimelerin Türkçe'ye boca edilmesine de karşı olduklarını aktardı.

İnsanların kullandıkları kelimelere göre kategorize edildiğini aktaran Çelik, "Kim size kuru Türkçe önerisinde bulunursa, onu elinizin tersi ile geri çevirin. Çünkü çeşitlilik o dilin zenginliğidir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious