Bakan Çelik'den 'Şura' açıklaması

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: "Şûrada eğitim sisteminin en fazla eleştirilen konuları enine boyuna tartışılacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kademeler arası geçiş, yönlendirme, dershanecilik ve sınav sisteminin en fazla eleştirilen konular olduğunu vurgulayan Çelik, "İnanıyorum ki Türkiye'nin birikimi olan bu heyet, bu meseleleri enine boyuna tartışacaktır" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 17. Milli Eğitim Şurası bugün başladı. Şuranın açılışı MEB Şura Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılışta, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin de hazır bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'na tavsiyelerin çıktığı şuraların daha önceki hükümetler tarafından da önemsendiğini belirten Çelik, "Biz de önemsiyoruz" dedi. Çelik, şûrayı milli eğitim politikalarının en büyük danışma mercii olarak nitelendirdi.

Türkiye'de okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar toplam 20 milyon öğrenci bulunduğuna dikkat çeken Çelik, eğitim sisteminin tüm ülkeyi ilgilendiren bir mesele olduğunu aktardı.

Türkiye'de özellikle kademeler arası geçiş, sınav sistemi, yönlendirme sistemi ve dershaneciliğin en fazla tartışılan ve eleştirilen konular olduğunu aktaran Çelik, "Ben inanıyorum ki, ortak akılla ve bütün ideolojik saplantılardan arınmış Türkiye'nin birikimi olan bu muhteşem heyet, bu meseleleri enine boyuna tartışacak, bize öncü olacak önemli fikirler sunacak" diye konuştu.

Soğuk savaş döneminin basma kalıp ideolojilerinin eğitim sistemini katlettiğini kaydeden Çelik, "Milli Eğitim meselelerine ideolojik değil pedagojik yaklaşmamız gerekir. Yükseköğretimin meselelerine ideolojik değil akademik yaklaşmak gerekir. Üniversitelerimize evrensel bir bakış açısının gelmesi gerekiyor" dedi.

Eğitim sistemini bir bayrak direğine benzeten Çelik, direğin toprağa saplı kısmının çok sağlam olması gerektiğini dile getirdi. Direğin üst kısmının yükseköğretim, aşağı bölümlerinin ise ilköğretim olduğunu kaydeden Çelik, "Yukarıda bayrakta dalgalanmalar olur. Yükseköğretim daha çok evrenseldir ama milli alanda çocuklarımızın ayağı yere basmalıdır" şeklinde konuştu.

Şûrada birbirine zıt, aykırı fikirlerin de ortaya atılabileceğini dile getiren Çelik, "Rahatsız edici olsa da insanların bu düşüncelerini ifade etmesine engel olmamalıyız. Zıt fikirler tartışılsın. Ortak akılla bir ortak payda da buluşacağımıza inanıyorum" dedi.

MEHMET ALİ ŞAHİN: "PERSONEL EKSİKLİĞİNİ GİDERMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de şûrada bir konuşma yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'na son 4 yılda 198 bin açıktan atama, 118 bin sözleşmeli atama izninin verildiğine dikkat çeken Şahin, "Personel eksikliğinin giderilmesi için önümüzdeki yılda elimden gelen çabayı göstereceğim" ifadesini kullandı. Şahin'in bu sözleri salondan alkış topladı.

Beden Eğitim ders saatlerinin azaltılacağına ilişkin duyum aldığını söyleyen Şahin, "Duydum ki bu sayıyı azaltacakmışsınız. Hayır, mevcuda bile razı değilim. Bu sayı artmalı" dedi.

Öğretmenlerine şiddet uygulayan öğrenci haberlerinin kamuoyunun gündemini meşgul ettiğini hatırlatan Şahin, "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyen bir kültürden gelen gençlerin bu davranışları kamu vicdanını kanatıyor. Neden çocuklar bu hale düştü? Bu konunun da şurada tartışılması ve çözüm için önerilerin geliştirilmesini istirham ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious