Bakan Çelik'e Ayasofya'da şükran plaketi

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Engelli vatandaşların esas engelleri bedensel engelleri değil, onların önüne konulan engellerdir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik, törendeki konuşmasında, yıllardır herkesin özürlüler yasası çıkarılması gerektiği yolunda sözler söylediğini, ancak 5378 Sayılı Özürlüler Yasası'nı çıkarmanın AK Parti Hükümetine nasip olduğunu kaydetti.

Engellilerin büyük sorunları bulunduğunu anlatan Çelik, “Engelli vatandaşların esas engelleri bedensel engelleri değil, onların önüne konulan engellerdir. Bu engelleri kaldırmak bizim insani görevimizdir” dedi. İnsanların engelli olabileceğini, bütün engellerin rehabilitasyonunun mümkün olduğunu ifade eden Çelik, “Rehabilitasyonu mümkün olmayan bir engellilik vardır, o da gönülden engelli olmaktır. Onun çaresi yoktur” diye konuştu.

Çelik, iktidarları döneminde özürlüler için eğitim alanında yapılan hizmetlerden örnekler vererek, 116 özel eğitim merkezi açtıklarını, kaynaştırma eğitimi yapılan sınıf sayısını 1894'e çıkardıklarını da dile getirerek, 20 bin özürlü çocuğu evden okula, okuldan eve taşıdıklarını anlattı.

Beyaz Ay Derneği Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da bugün Papa 16. Benediktus ile görüştüklerini ve dünyanın özürlülerin de yaşayabileceği bir hale getirilmesi için destek istediklerini anlattı.

Dernek olarak özürlü vatandaşların kendi kendine yetebilen, bilgili, kültürlü ve meslek sahibi kişiler olmasını istediklerini vurgulayan Ayva, Bakan Çelik'e, eğitimde özürlülerin engellerinin kaldırılması için gösterdiği çabalar nedeniyle teşekkür etti. Ayva, “Bakanımızı özürlülerin elçisi olarak ilan ediyoruz” dedi.

Törende daha sonra Bakan Hüseyin Çelik'e derneğin simgesi eldivenler giydirilerek, Burak ve Fatih Yüksek adlı görme engelli ikizler tarafından derneğin şükran plaketi sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious