Bakan Çelik'in en büyük endişesi

Bakan Çelik'in en büyük endişesi.11011
  • Giriş : 17.07.2008 / 22:41:00

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Türkiye'de ABD, AB gibi herşeye karşı bir gençlik yetiştirildiğini belirterek ülkenin geleceğine yönelik en büyük endişesini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Türkiye'deki en büyük tehditlerden birisinin, liselerden başlamak üzere gençliği şoven bir milliyetçiliğe doğru iten zihniyet olduğunu'' ifade ederek, ''(Ben AB'ye karşıyım, ben ABD'ye karşıyım, ben buna karşıyım, ben şuna karşıyım) diyen bir gençlik, ama küreselleşmenin farkında olmayan bir gençlik. Türkiye'yi içe kapanmaya teşvik edenler, gençliğe maalesef bunu pompalıyorlar'' dedi.

Çelik, Kolej Mezunları Derneğinin TOBB ETÜ'de düzenlediği ''Türkiye'de ve Dünyada Geçmişten Geleceğe Küreselleşme ve Bu Süreçte Gençliğin Yeri ve Anlamı'' konulu foruma katıldı.

Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, sivil toplumun, insanların ''ben de varım'' demesi olduğunu ifade etti.

''Küreselleşmenin, globalleşme olarak gündeme geldiğini'' belirten Çelik, ''kitle iletişim araçları sayesinde dünya bir köy haline geldi'' dedi.

''Küreselleşme ile emperyalizmin özdeş olarak ifade edilen kavramlar olduğunu'' anlatan Çelik, ''Haklının kuvvetli olduğu bir dünya yok. Askeri olarak, ekonomik olarak kuvvetli değilseniz, siz haklı değilsiniz. Ayakta durmak istiyorsanız, güçlü olmak zorundasınız'' diye konuştu.

Küreselleşmenin görmezlikten gelinemeyeceğini vurgulayan Çelik, küresel aktörlerin başında uluslararası firmaların geldiğini söyledi.

''Türkiye'deki en büyük tehditlerden birisinin liselerden başlamak üzere gençliği şoven bir milliyetçiliğe doğru iten zihniyet'' olduğunu kaydeden Çelik, ''(Ben AB'ye karşıyım, ben ABD'ye karşıyım, ben buna karşıyım, ben şuna karşıyım) diyen bir gençlik, ama küreselleşmenin farkında olmayan bir gençlik. Türkiye'yi içe kapanmaya teşvik edenler, gençliğe maalesef bunu pompalıyorlar'' dedi.

Türkiye'nin ''bir yol ayrımında'' olduğunu ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz ya ulusalcı fukaralık ve içe kapanmayı tercih edeceğiz ya da ulusal zenginliğin ve açılımın yanında olacağız. Türkiye'yi kendi içinde hapsetmeye çalışırsak, Türkiye eski demir perde ülkeleri gibi kendi içine kapanır ve Türkiye'ye yazık olur. Burada esas dinamik unsur, Türkiye'yi geleceğe hazırlayacak olan gençlerdir. Gençler bunun farkında olmak zorundadır.''

Hukukun üstünlüğünün, demokrasinin ve piyasa ekonomisinin yükselen değerler arasında olduğunu belirten Çelik, bu değerleri çok iyi anlamak ve ona göre hareket etmenin önemine dikkati çekti.

''Yozlaşmadan uzlaşmayı öğrenmenin'' önemini belirten Çelik, yozlaşmadan medeni dünyayla uzlaşılması gerektiğini söyledi.

Genç nüfusun Türkiye için büyük avantaj olduğunu ifade eden Çelik, ''Gençlik dünyayı çok iyi anlayacak, antenleri dünyaya açık olacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*