Bakan Çelik'ten ÖSS öncesi önemli uyarı!

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten, pazar günü yapılacak olan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) öncesinde öğrencilere önemli uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÖSS sınavının dünyanın sonu olmadığını işaret eden Bakan Çelik, ”Burada kazanmak ve kaybetmek de var. Buraya kilitlenip de adeta ÖSS olursa olur, olmazsa ben olmam yaklaşımı içinde çocuklarımızın olmaması gerekiyor. Onlara bir abileri olarak seslenmek istiyorum. Bir işi mutlaka başaracakmışım, mutlaka elde edecekmişim gibi gayret gösterdim. Onun için meşru olan yolları ve vasıtalara müracat ettim. Ama mutkala olumsuz bir sonuç alma gibi bir ihtimali de ruhen kendimi hazır tuttum. Siz de o zaman hayal kırıklığına uğramazsınız. Yani çocuklarımız hazırlıklarını yaza göre yapacaklar, kış çıkarsa da bahtlarına olacak. Netice itibariyle burada kazanmakta var kaybetmek de. Bu ihtimali de gözardı etmemeliler.” diye konuştu.

ÖSS’ye kısa bir süre kalmasına rağmen öğrencilerin türbelere giderek dua etmelerini ve burada medet ummalarını da değerlendiren Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Başarı sizin gayretlerinizle gelecek. Başarıya türbelerde aramak kesinlikle doğru değil. Bu akla da bizim inancımıza da uymaz. Türbe kimseye birşey vermez. Dolayısıyla bu yaklaşımı doğru görmem mümkün değil. Aksine insanlarımız psikolojik olarak rahatlamak istiyorlarsa bunların farklı yolları vardır. Türbeden medet ummak doğru bir yaklaşım değildir. Türbeyi hepimiz ziyaret etmeye gideriz. Onun ayrı bir yeri vardır. Ama ÖSS’yi kazanmak için gitmek doğru değildir. Dinimizde de böyle birşey yoktur.”

ÖSS’nin bir eleme sınavı olduğunu işaret eden Çelik, ”Herkesin şunu bilmesinde fayda var. Bu bir eleme sınavıdır. 4 yıllık lisans programları için 10 öğrenciden 9’u elenecek biri kazanacak. 100 öğrenciden 90’nı elenip 10 öğrenci kalacak. Dolaysıyla bu bir yarış ve eleme sınavıdır” diye konuştu.

’İLERİ ZEKALILAR İÇİN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ KURUYORUZ’

Türkiye’de ileri zekalılar için 6 metropol kentte Sosyal Bilimler Lisesi kuracaklarını ifade eden Çelik, bunlardan birisinin de Gaziantep olduğunu vurguladı.

Okulun arsasının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandığını ve inşaasının ihale aşamasında olduğunu kaydeden Çelik, bu yatırımın 5.5.-6 trilyon liralık bir yatırım olduğunu söyledi.

Özellikle sosyal zekasi ön planda olan öğrenciler için bu okulu faaliyete geçireceklerini belirten Çelik, ”Bu okullar yatılı bir kollej konumunda olacak. Büyük bir eğitim kampüsü inşaa edeceğiz. Türkiye çapında bütün dünya okulları ile telekonferans sistemiyle iletişim kurabilecek sınıflar ve okullar oluşturuyoruz. Bunlardan birisini de Gaziantep’te kuruyoruz.” diye konuştu.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın ’İktidara gelirsek ÖSS’yi kaldıracağız’ açıklamasına da bir açıklık getiren Bakan Çelik, Ağar’ın bu açıklamayı hangi ortamda neye göre yaptığını bilmediğini ve bilmeden cevap vermesinin doğru olmayacağını belirtti.

ÖSS’yi kaldırmanın hesap-kitap işi olduğunu vurgulayan Çelik, İngiltere ile Türkiye arasındaki eğitim ve üniversiteleri örnek gösterdi.

İngiltere’de ÖSS diye birşeyin olmadığını, dünyanın hiçbir yerinde sabit kontenjana fazladan öğrenci alınmadığını dile getiren Çelik, Türkiye’de 4 yıllık lisansların 200 küsür bin kontenjanın bulunduğunu, ancak 1.5 ile 2 milyon kişinin müracat ettiğini söyledi.

Bu insanların tamamının üniversiteye alınması durumunda nasıl bir eğitim verileceğini soran Çelik, ”Biz 15 yeni üniversiteyi bunun için açtık. Mecut üniversiteler Türkiye’nin ihtiyacını karşılamıyor, arttırmamız lazım” dedi.

Türkiye’nin nüfusunun 73 milyon olduğunu, bunlardan 70 bin Türk gencinin yurt dışında eğitim gördüğünü açıklayan Çelik, dışarıya bir sürü para ve dövizin gittiğini bildirdi.

Bir gazetecinin ’Bugün okullar tatil oluyor, biz sizi okullarda karne verirken görmek istiyorduk. Ancak siz buraya bir mağaza açılışı için geldiniz, bu doğru mu’ sorusuna Çelik, şu cevabı verdi:

”Ben hergün okullarla bir aradayım. Ben taş üstüne taş koyan işadamlarımızı sırtımda taşırım. Ben bu memleket için istihdam oluşturan herkesin yanındayım. Parasını faize yatırıp ticaret yapan işadamları ile değil, ülke için memleket için istihdam oluşturan ve parasını ülkeye kazandıranların yanındayım. Bunlar benim hemşerim, Vanlılar. Ben bunların Bursa’da damağazalarını açtım. Ankara’da da olsa açarım, Kilis’de açsalar oraya da giderim.”

Bakan Çelik, daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’i makamında ziyaret etti.

Güzelbey’den belediye yatırımları ve okullara yapılan desteklerle ilgili bir takım bilgiler alan Çelik, bir mağazanın açılışını yaptıktan sonra, AK Parti İl binasında partililer ile bir süre görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious