Bakan Çelik'ten ilginç benzetme

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Küreselleşme Sürecinde Türkiye " adlı konferansta konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ulusalcıları 'istemezuk' diyen yeniçerilere benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada tek başına, ''Ben insanlarla ilişkimi asgariye indiririm, içime kapanırım, içe kapalı ekonomi modeliyle büyürüm, zenginleşirim'' diyen bir devletin olmadığını belirten Çelik, sosyalist ekonomiyi uygulayan Çin'in, bunun böyle olmayacağını anladığını, dünyaya açılma konusunda ABD'yi bile geride bıraktığını vurguladı.

Türkiye'nin AB'ye aday olduğuna işaret eden Çelik, ''İster AB üyesi olalım, ister olmayalım, bizim 83 milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 60'ı onlarladır. Biz onları yok sayalım, böyle bir şey yapamazsınız'' diye konuştu.
Türkiye'nin, Türk ve İslam dünyasının bir parçası ve AB adayı olduğunu, NATO içinde bulunduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Bunları yadırgamamak lazım. Türkiye'de bildiğiniz gibi bir Türk milliyetçiliği vardı. Bunları biliyoruz. Son zamanlarda bir de ulusalcılık diye bir şey çıktı. Ulusalcılık, içe kapanmanın, Türkiye'yi dünyadan koparmanın, soyutlamanın, AB'ye karşı olmanın, her türlü şeye karşı olmanın adeta adı haline geldi. Özelleştirmeye karşı, yabancıların mülk edinmesine karşı, şuna karşı buna karşı. Yeniçeriler dönemindeki 'istemezükçülüğün' adı ulusalcılık oldu. Bunu benimsememiz mümkün değil.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious