Bakan Çelik'ten Koç Vakfı'na teşekkür

Bakan Çelik'ten Koç Vakfı'na teşekkür.7917
  • Giriş : 14.01.2009 / 14:38:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Eğitim, tek başına ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılamayacak kadar önemli ve öncelikli bir işimizdir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çelik, Koç Topluluğu tarafından uygulamaya konulan, ''Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi''nin Rahmi Koç Müzesi'nde yapılan bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, öğrenciler ve mesleki eğitim adına Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a ve Koç Vakfı'na teşekkür etti.

Bakan Çelik, ''Bu çok anlamlı bir destektir. Bu sadece finansal bir destek değil, Koç Topluluğu'nun asırlık birikimini içeren bir destektir'' diye konuştu.

Türkiye'de zaman zaman bazı kuruluşların aniden parladıklarını ve sonrasında da adeta nisan yağmurları gibi kaybolduklarını kaydeden Çelik, Koç Topluluğu'nun ise Cumhuriyet'le ortaya çıkan, sağlam bir yükselişi ve kökleri olan kurumlardan biri olduğunu söyledi. Çelik, bu çınarı fidanken eken Vehbi Koç'u da rahmetle, saygıyla andığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim konusunda özel sektör, sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktan haz duyacaklarını belirten Çelik, ''Eğitim, tek başına ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılamayacak kadar önemli ve öncelikli bir işimizdir'' dedi.

2009 yılı için İşsizlik Fonu'ndan iş geliştirme ve meslek edindirme için ayrılan kaynağın 250 milyon TL olduğunu ifade eden Hüseyin Çelik, Koç Topluluğu ve benzer kuruluşlarla yapılan işbirliğinin süreceğini bildirdi.

-2011 HEDEFİ-

Hükümete geldiklerinde mesleki ve teknik eğitimin genel eğitime oranının yüzde 28'lerde olduğunu dile getiren Bakan Çelik, alınan tedbirlerle bunun yüzde 43'e çıkarıldığını anlattı. Çelik, 2011 yılı sonu için hedeflenen yüzde 50'lik orana, 2009-2010 öğretim yılında ulaşılabileceğini kaydetti.

Çelik, iş dünyası ve işçi kuruluşlarının dahil olduğu mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi projesi kapsamında 4 bin 200 adet modül hazırlandığını, bütün orta öğretim okullarının 9. sınıflarının ortak sınıf haline getirildiğini vurguladı.

''Meslek yüksek okulları ve teknik eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması için YÖK ile çalışılmaktadır'' diyen Milli Eğitim Bakanı Çelik, Türkiye'de 600 civarında olan meslek yüksek okullarının yeni bir anlayışla ele alınması için gerekli tedbirlerin alındığını anlattı.

Konuşmasında, proje kapsamında Koç Vakfı'ndan burs alan öğrencilere de seslenen Çelik, üniversite sayısının 130'a ulaştığını ve buradan mezun olan öğrencilerin sayısının geçmiş yıllara oranla hızla arttığına işaret ederek, mesleki eğitim almış gençlerin iş bulmalarının, üniversite mezunlarına göre daha kolay olduğunu dile getirdi.

Bakan Çelik, öğrencilere, ''Kendi alanınızda aranan eleman olmak istiyorsanız bilişim teknolojisini iyi kullanmanız ve yabancı dili iyi bilmeniz gerekir'' diye seslendi.

Hüseyin Çelik, iş dünyasının, ara eleman ihtiyaçlarını kendilerine bildirmelerini isteyerek, bu ihtiyaçları mesleki teknik okullardan karşılamaya hazır olduklarını söyledi.

Gençlerden ''Beyaz yakalılığa'' özenmemelerini isteyen ve bunun kolaycılık olduğunu vurgulayan Çelik, ''(Ben neden iş bulamadım?) değil, (Ben işimi neden kuramadım?) diyen bir gençlik lazım bize. Girişimcilik ruhuna sahip gençlerimiz kesinlikle kapı aralayabilir, iş kurabilir. Türkiye'de bu imkan ve destekler fazlasıyla var'' dedi.

-MEB'İN GAZZE İÇİN YARDIM KAMPANYASI-

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Mustafa Koç ile birlikte öğrencilerle fotoğraf çektirip, müzede yer alan denizaltıyı da gezdi.

Çelik, müze çıkışında basın mensuplarının, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nın Gazze için başlattığı yardım kampanyasıyla'' ilgili sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve başka kuruluşların da Gazze için bu tür kampanyalar düzenlediğini anımsatan Çelik, Başbakanlık'ta toplanacak bu yardımların karşı tarafa da sorularak, öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda harcanacağını bildirdi.

Bu meselelere soydaşlık ve dindaşlık anlayışıyla yaklaşılmaması gerektiğinin altını çizen Bakan Çelik, ''Biz insan olarak insanoğlunun ıstırabına ortak olmalıyız. Oradaki insan Müslüman da olabilir, başkası da olabilir. Oradaki çocukların, sivil insanların ıstırabı bizim ıstırabımızdır. Hassasiyetimiz budur'' diye konuştu.

''Öğrencilere, yaptıkları bağış karşılığında makbuz verilecek mi?'' sorusu üzerine Çelik, her öğrencinin getirdiği zarfın karşılığında listeler hazırlanacağını ve kimin ne verdiğinin o listelerde yer alacağını kaydederek, ''O yüzden herkes müsterih olsun. Böyle insani bir yardıma birilerinin suiistimal bulaştırması benim aklımın köşesinden geçmez. O çok büyük bir alçaklık olur. Ona da müsaade etmeyiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*