Bakan Çelik'ten Taksim yorumu

Bakan Çelik'ten Taksim yorumu.10609
  • Giriş : 24.04.2009 / 13:39:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Taksim'de kutlanması talebinde ısrarcı olunmasının doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çelik, geçici işçi alımlarına ilişkin soru üzerine küresel kriz nedeniyle iç ve dış talep daralmasının istihdama olumsuz yansımaları olduğunu belirterek, bu çalışmanın birkaç kalemden oluştuğunu ve Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.

Çelik, "Bunlardan biri toplum yararına yani belli süreli, 6 ay süreli, insanlarımızı sigortalı olarak istihdam etmeye yönelik bir çalışma. Fakat bunlar resmiyet kazanmamış çalışmalar. Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra nihai karar vereceğiz. Ne gibi istihdam alanları oluşturulabilir, bu değerlendirildikten sonra açıklaması yapılacak" diye konuştu.


1 Mayıs

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'yle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik, bu günün tatil olması için yaklaşık 30 yıldır beklenti bulunduğunu ve bunu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

1 Mayıs'ın Taksim'de kullanılmasının istendiğini hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Sağduyunun galip geleceğine inanıyorum. Bundan sonra 1 Mayısları huzur içerisinde kutlayacağız, olumsuz günleri artık geride bırakmamız gerekiyor. Demokratik Açılım açısından bir yasak ortadan kalktı. Süreci sağlıklı değerlendirmek gerekiyor. Her şey, her gün, her an olmayabilir. Her arzunuza ulaşamayabilirsiniz. 1 Mayıs'ın tatil olması ana arzularından biriydi emekçilerin, bu gerçekleşti. Bunu barış havasında kutlamayı bilelim, milletimiz de onu bekliyor, artık tartışma günü olmasın diye bu gün tatil oldu. Yine tartışma alanları açacaksak milletimizin hak etmediği görüntüler oluşur."

Bunu kendilerinin istemediğini, işçilerin de istemediğini düşündüklerini, bayramın bayram gibi, tatilin tatil gibi kutlanması gerektiğini ifade eden Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye hukuk devleti, nerede gösteri yapılacak, nerede miting yapılacak bunu belirli merciler belirliyor. Çalışma bakanının görevi bu yerleri belirlemek değil, çalışma bakanının görevi 1 Mayısın tatil olması konusunda hükümet iradesinin yasallaşmasıydı, bunu gerçekleştirdik. Şimdi kutlanması konusunda büyük alanlar tahsis edildiyse bu tatil gününü böyle değerlendirmek daha doğru olur. 1977'ye dönük bir anma talepleri var. Buna engel bir şey yok. Taksim'e de gidilebilir, o gün de anılabilir, çiçekler de konulabilir, konuşmalar da yapılabilir. Ama buraya yüz binlerin gitmesi uygun bulunmayacaksa, ısrarcı olmanın da doğru olmadığı düşüncesindeyiz. Yine makul bir düzeyde oraya gidilebilir ama mitingler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*