Bakan Cemil Çiçek, mahkeme kararını değerlendirdi

Bakan Cemil Çiçek, mahkeme kararını değerlendirdi.9906
  • Giriş : 09.06.2008 / 18:12:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:18:22

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 6 saat sürdü.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantının içeriği ile ilgili olarak Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.

SENATO

"Bu konuyu gündemde tartışırken başka bir konuyla bağlantılı bir biçimde değerlendirmemiz gerekiyor. Anayasa Mahkemesi'nin 10 ve 42. maddesiyle ilgili değişiklikle ilgili verdiği karardan sonra Toptan yeni bir teklif de getirmiş oldu. Gündemde 10 ve 42 ile ilgili bir değerlendirme var. Toptan'ın getirdiği senato teklifi var. Ama bu bizim gündemimizde yok. Diğer konu üzerinde ciddiyetle durulmalı.


IFrame

Ama öbür konu Türkiye'nin gündemindedir. TBMM'nin 411 vekili ile yapmış olduğu bir yasama teklifi var. Yasama işi TBMM'nin işi vardır. Ortaya çıkan ihtiyaç nedeniyle TBMM'nin 4'te 3'ünün kabul ettiği bir kanunu iptal etmiştir. Gerekçeleri bilmiyoruz. Şu an tartışılan şekliyle Anayasa Mahkemesi önemli bir karar aldı. Kamuoyunun algıladığı gibi Meclis'in yetki alanı büyük ölçüde daraltılmıştır. Meclis'in yetkisine müdahale edildiğine ilişkin bizim dışımızda bir tartışma var.

Senato teklifinden evvel TBMM'nin bu konuyu gündeme almasında fayda var. Gerekçesi henüz bilinmiyor. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararı sadece AKP'nin sorunu değil, demokrasi sorunudur. Türkiye'de demokrasi nereye gidiyor böyle bir sorun var... Herkesin işi Anayasa çerçevesinde kalmalı. Medyaya bakıyoruz. AKP'yle ilgili bir sorun olarak veriliyor. CHP ve DSP harici bütün partilerin ortak karar verdiği bir değişikliktir. Bu işe 'evet' diyenleri ilgilendiren bir konu. TBMM'nin tasarrufudur dedik. Tasarrufu yapan TBMM'nin konuyu gündemine alıp değerlendirmesi gerek. Bizi kıyasıya eleştirenler bile çok önemli iddialarda bulundular. Bugünkü gazetelerde bile var. Hal böyle olunca konuyu doğru dürüst tespit etmek lazım. Bu işe müdahil olması gerekenler ciddi durmadan olmaz. Benim elbette ki bir kanaatim var. Sayın Başkan bir toplantı yapacaksa biz de kendi yönümüzden görüşlerimizi ifade ederiz"

İYİMAYA'NIN ÖNERİSİ

"Bu karar verildikten sonra pek çok kişi görüş beyan etti. Fikri olanlar mülakat yapanlar var. Tümüyle kendi görüşüdür İyimaya'nın. Partide oturup konuştuğumuz bir konu değildir. Yazıp çizenler nasıl teklif getiriyorsa da İyimaya da görüşünü belirtmiştir.
Savunma konusu ise ayrı. 29 Haziran'a kadar bir süre sağlandı bize. Ek süre kullanmazsak yapacağız. Süreç işlemeye devam ediyor. Tansiyonun düşmesi isteniyorsa herkesin katkı sağlamanız gerekiyor.

411 rakamı Meclis'in yüzde 80'i ediyor. Onların 'evet' dediği sorunu çözmek için yapılan düzenlemeydi. Yöntem olarak sayın Toptan liderleri toplayabilirim ya da Anayasa değişikliğini sağlayacak bir senato teklifi var.

Şu anda Toptan bir toplantıda. Geldiği zaman davet olursa bir görüşme olur."
Toptan'ın görüşünü nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bu konuyu tartışırken başka konu ile değerlendirmek gerekiyor. Anayasa'nın 10 ve 42. maddesindeki değişiklik kararından sonra onla bağlantılı olarak yeni teklif getirdi. Bunları birbirinden ayırmak gerek. Bu şu an parti ve hükümet olarak gündemimizde yok. Ama diğer konu Türkiye'nin gündemindedir. Çünkü TBMM 411 milletvekilinin yasama işlemi var. Tasarrufu var. Bildiğiniz gibi milletvekillerinin teklifi ile kabul edilen tasarruf var. Meclisin yetki alanı daraltıldı. Sayın Başkan da bu anlamda konuştu. Konuyu Meclis'in kendi yönünden değerlendirme yapması gerekir.

Bu tartışma var. Meclisin 411 gibi büyük çoğunlukla aldığı karar ve bu karara müdahale var. Bizim dışımızda tartışma var. Evvela bu konuyu TBMM gündemine almasında ve değerlendirme konusu yapmasında fayda var. Tabiki ortada böyle bir sorun var. İkincisi sorun yazıldığı çizildiği şekilde değil. Demokrasi sorunudur. Gelinen noktada ne ifade ettiği ve etmediği bir sorundur. Kuvvetler ayrılığı var mıdır kalmış mıdır bunun çözülmesi gerekiyor. Demokrasinin standardı nedir bunun çözüme kavuşması gerekiyor. Ben şahsen böyle düşünüyorum. Sayın Başkan da bu kapsamda kendi görüşünü dile getirdi. Demokratik bir ülkede herkesin yaptığı işin Anayasa çerçevesi içinde kalması gerekiyor. Yoksa kendi varlık sebeplerini tartışmaya açmış olacaklardır.

Anayasa Mahkemesi ile yasama arasındaki görüş ayrılığının çözülmesi için formül var mı? Başörtüsü tartışması ortadan kalktı mı?

Yorumu siz yaptınız. karar verildikten sonra medyaya bakmıyoruz. Gerçekten sadece AK Parti sorunu mu. CHP ve DSP dışındaki tüm partileri ilgilendiriyor. Bunun ortadan kaldırılması için evet diyenleri ilgilendiriyor. TBMM tasarrufudur, bu konuyu gündemine alıp değerlendirmesi gekeriyor. Karar verildiği günden beri bizi eleştiren bize oy vermeyen insanlar bile önemli tespitlerde bulundular. Bir çok bilim adamı bu konuyu eleştirdi. Konu doğru tespit edilmeden işe müdahil olması gerekenler görüşlerini bildirmeli. Herkesin bir düşüncesi var. Bizim de bir düşüncemiz var. Konuşulur ne gündeme gelir herkes bakar düşüncesini ortaya koyar.

Anayasa Mahkemesi'ni askıya alıcı veto teklifi geldi destek verecek misiniz?

Karar verildikten sonra çok kişi görüş ifade etti. Televizyonlarda oturumlar yapıldı. Fikri olanlar makale yazanlar kendi yönünden görüşünü bildirdi. Bizim parti olarak karar verdiğimiz üzerinde konuştuğumuz kararlar değil. İyimaya da kendi görüşünü dile getirdi. Şu an bizim değerlendirdiğimiz bir konu değil.

Siyasi tansiyonunun düşürülmesi açısından Başbakan'ın belirlediği bir kişi Baykal ile görüşecek mi?

Anayasa değişikliğinin ismi başörtüsü değişikliği değildir. Öyle bir ifade yoktur. 10 ve 42. maddedeki değişikliktir.

Şimdi buradan Toptan ile Hükümet arasında görüş ayrılığı var diye yorum çıkarırsınız. O türlü tezatlardan yola çıkarak açıklama yapmam. Sayın başkan başkanları çağırıp tartışalım diyor. Biz o tasarrufun içindeyiz. Yüzde 80'in evet değiği toplumsal sorunu gidermek adına yapılmış bir düzenlemedir. Bütün yorumlarda yetki tedavülü olmuştur denilirse bunun çözülmesi gerekiyor.

Bakınız baştan kuralı söyledim. Anayasada muğlaklık veya çelişkiler varsa toplumsal sorunlara cevap verilmiyorsa yeni anayasanın nasıl yapılacağı bellidir. Bir milletvekillerinin 184'ün bir araya gelerek vereceği kararın sonucudur. Milletvekillerinin tümünü ilgilendiren bir konuyu bana soruyorsunuz. Ortada yeni bir sorun var. Onunla ilgili çok sayıda değerlendirme var. TBMM hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam edemez. Önümüzdeki günde liderleri davet edeceğim dedi. Sayın Başkan'ın ve liderlerin yerine kendimi koyarak Anayasa şöyle olsun diyemem. Ama şunu kabul ediyoruz. Bir çok meslek örgütleri de dahil Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'nin açılış konuşmasında değişiklikten söz ediliyor. Değişiklik yapılmalı. Ama bu kapalı kapılar ardından olmamalı. Bunları her kesimle paylaşacağız. Gelen görüşler doğrultusunda kararı meclise taşıyacağız. Bazıları böyle doğru olmaz diyor. Biz de nasıl yapılacağını söyleyin biz de düzeltelim diyoruz. Ona gelince konuşmuyorlar. Bunların çok fazla yapıcı olacağını sanmıyorum. Bu değişiklik bugün olmazsa yarın yapılır. TBMM benim yöntemle çere bulamazsa kendisi çare bulsun. Bunları konuşmakta fayda var diye düşünüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious