Bakan Çiçek 301. maddeyi değerlendirdi

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Bakan Çiçek, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi ya da kaldırılması konusunda Avrupa'nın Türkiye'den isteyeceği hiçbir şeyin bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

301 ve benzeri maddelerin bir çok Avrupa ülkesinde de bulunduğunu söyleyen Çiçek, Türkiye'ye ifade özgürlüğü konusunda baskı yapan ülkelerin terör örgütün PKK'nın topraklarında büro açarak faaliyetini sürdürmesinin de düşündürücü olduğunu dile getirdi.
AK Parti İstanbul Kadın Kolları'nın Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği 'Kadın ve Şiddet' konulu konferansa katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, basın mensuplarının 301. madde hakkında sorularını cevapladı. Basın mensupları'nın AB'nin 301. maddenin değiştirilmesi ya da kaldırılması konusundaki baskılarını hatırlatması üzerine Çiçek, 301. maddeye benzer maddelerin bu teklifi yapan bir çok ülkenin yasalarında da bulunduğunu ifade etti. Daha önce olduğu gibi 301. madde üzerinde bir değişikliğe gidilebileceğini söyleyen Çiçek, "Ama toplum olarak bireye dikkat etmemiz lazım. İnsanlar fikirlerini söylerken toplumu bir arada tutan ve toplum için hayatiyeti olan kurum ve kurumları aşağılamadan, hakaret etmeden söyleyebilme erdemini de elde etmiş olması gerekir. Aksi halde fikir özgürlüğü hakaret özgürlüğü değildir. İnsanın ağzına geleni söyleyebilme özgürlüğü değildir. Böyle bir özgürlük dünyanın hiçbir yerinde yoktur." şeklinde konuştu.

-"AVRUPA'NIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA SABIKASI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"-

Gelinen noktada Avrupa'nın sabıka dosyasının her geçen gün attığına işaret eden Bakan Çiçek, "Avrupa'nın bu konuda sabıka listesi hergeçen gün artıyor, bunu görmek lazım. Avupa'nın bir kısım değerleri ve ilkeleri söylemesine rağmen uygulamadığını görüyoruz. Nitekim ifade özgürlüğü konusunda çıkarılan yasalar. Fransız parlementosu ve başka ülkelerde çıkarılan tasarılar, teklifler, bir kısım insanların sadece belli fikirleri kabul etmedikleri için aday listelerinden çıkarılması. Avrupa'nın bu konuda bize söyleyebileceği fazla birşey yok. " diye konuştu.

İnsanın en temel hakkının yaşam hakkı olduğunu ve terörün ise bu hakkı hedef aldığını hatırlatan Çiçek, bazı Avrupa ülkelerinin terör örgütü PKK'nın topraklarında örgütlenmesine göz yumduğunu belirtti. Çiçek, "Bugün Türkiye'de terör suçu işlemiş birçok kişi ya da örgütler, oralarda dolaşabilmekte. Oralarda vakfları var, dernekleri var, faaliyetlerini sürdürebilmekte. Büroları vardır. Caddelerde sokaklarda bu büroları görebilirsiniz." şeklinde açıklamada bulundu.

Çiçek, "Bir taraftan hak ve özgürlükler diyeceksiniz, diğer taraftan da hak ve özgürlüklere karşı insanlık çapındaki en büyük tehtidi görmezlikten geleceksiniz. O zaman samimiyetinin sorgulanması gerekir, diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious