Bakan Çiçek; 'Bilgi kirliliği yapılıyor'

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 'Bilgi kirliliği, önyargılarla ve sağlıklı bilgiye dayanmadan değerlendirmeler yapılıyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Danıştay'a gerçekleştirilen 4 kişinin yaralandığı ve 1 kişinin öldüğü saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada olayın başında bir bilgi kirliliğinin yaşandığını, önyargılarla ve sağlıklı bilgiye dayanmadan bir takım değerlendirmelerin yapıldığını söyledi.
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dün Danıştay'a gerçekleştirilen ve 4 Danıştay hâkiminin yaralandığı ve 1 hâkimin öldüğü saldırı ile ilgili olarak Başbakanlıkta bir basın toplantısı düzenledi.

Saldırının ardından toplumun bazı kesimlerinin birbirine düşürüldüğü ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in 'Sürprizlere hazırlıklı olun' açıklamasını değerlendiren Cemil Çiçek, Türkiye'de huzur, barış ve istikrarın hükümeti ilgilendirdiğini ve huzur bozulursa hükümet ve devletin işinin de zorlaşacağını belirtti. Çiçek, olay tam olarak anlaşılmadan ve olayın başında bir bilgi kirliliğinin yaşandığını, önyargılarla ve sağlıklı bilgiye dayanmadan bir takım değerlendirmelerin yapıldığını söyledi. Çiçek, geçmişte yaşanan olaylarda da görüldüğü gibi daha sonradan hiç de başlangıçta bulunulan noktalarda olmadığının görüldüğünü ifade etti. Çiçek, hükümetin olayı ortaya çıkarmak adına gece gündüz çalıştığını ve olayın bağlantıları neyse ortaya çıkarılacağını ve önemli olanın hukuku işletmek olduğunu dile getirdi.

Çiçek, provokasyonlara ve illegal örgütlere imkân verilmemesi gerektiğini belirterek, "Demokratik sabır bekliyoruz" dedi. Basının sorumlu yayıncılık yapması gerekliliğini vurgulayan Çiçek, bu konu ile ilgili her türlü bilgiyi vereceklerini söyledi.

Çiçek, saldırının laiklik olduğu ve bir gazetenin hedef gösterdiğinin ileri sürülmesi üzerine, basın kuruluşlarının kendi örgütlerinin bunu değerlendireceğini ve herkesin mesleğini sorumluluk duygusu içinde yapması gerektiğini belirtti.

Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişiklik yapmak istediklerini söyleyen Çelik, "Bazı gazeteler gazetecilik yapmıyor. Teröre açıkça destek sağlıyor. Al eline silahı çık dağa diyor" dedi.

Çiçek, her şeyi yasayla yapmak yerine herkesin mesleğini kendi sorumluluğu içinde yapması gerektiğini ve hiç de bu tür üzücü olayları yaşamaya gerek olmadığını söyledi. Çiçek, "Tasvip edilecek bir tarafı yoktur. Bu bir vahşettir" dedi.

Hükümete yönelik eleştirileri cevaplandıran Çiçek, geçmişte de Ankara Adliyesi'ne, Yargıtay'a ve Adalet Bakanlığı'na saldırıların gerçekleştirildiğini hatırlattı. "Bu olayı kendi çerçevesi içinde tutmakta fayda var" diyen Çiçek, "Adalet Bakanlığı'na canlı bomba ile gerçekleştirilen ve kendisini hedef alan saldırıda çok kesimden kendisine geçmiş olsun telgrafı bile gelmediğini söyledi. Çiçek, "Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti herkesin ortak paydasıdır. Modern ve çağdaş devletin nitelikleridir" dedi.

Başbakan'ın cenaze törenine katılmamasının nedeninin sorulması üzerine Çiçek, bazı bakanların ve kendisinin cenaze törenine katılacağını ve Başbakan'ın bazı programlara temsilen katıldığını söyledi.

Göz altına alınan kişilerle ilgili konuşan Çiçek, "Bazı bilgilere devlet ulaşmıştır. Teyit edilen bilgiler var. Teyide muhtaç bilgiler var. Belli konularda aydınlık oluştu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious