Bakan Çiçek hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Avukat Sedat Vural, HSYK Başkanı, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile HSYK Üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avukat Sedat Vural, Danıştay ve Yargıtay'ın boş üyeliklerine seçim için gerekli toplantıyı yapmayarak görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)Başkanı Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile HSYK Üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga hakkında suç duyurusunda bulundu.

Vural, suç duyurusuna ilişkin şikayet dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Dilekçede, HSYK'nın, Danıştay ve Yargıtay üyelerini seçme görevinin Anayasal zorunluluk olduğu belirtildi.

Anayasal yargı kurumları üyelerini bilerek ve isteyerek seçmemenin, bu kurumların sağlıklı ve süratli adalet dağıtımını engellemek suretiyle görevi suiistimal suçunu oluşturacağı savunulan dilekçede, HSYK'nın, ''istişari bir ihtiyar heyeti'' değil, Anayasal bir yargı kurumu olduğu ifade edildi.

Çiçek ve Kasırga'nın, Yargıtay'da 23, Danıştay'da 10 eksik üye kendilerine bildirildiği ve yasal görev sorumlulukları olduğu halde 2 ay içinde bu üyeleri seçmek için gerekli toplantıyı yapmayarak görevlerini ''ihmal ve suiistimal ettikleri'' ileri sürülen dilekçede, Çiçek ve Kasırga'nın Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerine göre cezalandırılmaları için kamu davası açılması istendi.

HSYK'da Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı dışında, Yargıtay'dan 3, Danıştay'dan 2 üye görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious