Bakan Çiçek muhaliflere seslendi

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin huzurunu bozdurtmayacaklarını belirterek, milletin tekrar o karanlık günlere dönmek istemediğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Balıkesir 2. Olağan İl Kongresi'ne Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya ile birlikte katılan Adalet Bakanı Çiçek, yaptığı konuşmada son günlerde çıkan çetelere değindi. Demokratik ülkede iktidarı değiştirmenin yolunun belli olduğunu aktaran Bakan Çiçek, son zamanlarda çıkan çetelere sert çıktı. Çiçek, "Sokaktan, yasadışı yollardan, çetelerden medet ummak Türkiye için çıkar yol değildir. Eğer millete inanıyorsanız, yaptığınız işleri millet için yapıyorsanız, hukukun dışına çıkarak, yasaları yok farzederek, yasaları çiğneyerek bir yere varamazsınız. Bu tip bir organizasyona, bu tip bir teşkilatlanmaya Türkiye'nin demokratik hukuk devleti izin vermez. Yapacağınız iş çete kurmak değil, çeteleşmek değil, çetelerden medet ummak değil, adam gibi bir siyasi hareket başlatmaktır." diye konuştu.

"Kim yasa dışına çıkarsa, kim Türkiye'nin hukuk sisteminin dışına çıkarsa, karşısında önce Türkiye'nin hukuk düzenini ve yasalarını bulur." diyen Çiçek, geçmişte hukuk dışına çıkanların başına gelenlerin bugün aynı şeye tevessül edenlerin başına da geleceğini kaydetti. Türkiye'de artık devletin mekanizmaları, hukuk sistemi işlemeye başladığını dile getiren Bakan Çiçek, "Üç kişi biraraya gelecek, 4 tane tabanca bulacak, üç tane bomba bulacak. Bununla vatanseverlik yapacak. Bugün vatanseverliğin ön şartı, devletin hukuk düzenine saygılı olmak, hukukun içinde kalmaktır. Kim çıkarca karşısında hukuku bulur, sonu da hüsran olur. Gelin yol yakınken herkes ne yapacaksa, ne söylecekse. İktidarı mı beğenmiyorsunuz. Türkiye'nin yasaları müsaittir. Parti kurabilirsiniz, dernek kurabilirsiniz. İlgili makamlardan izin alarak protesto gösterileri yapabilirsiniz. Ama çeteleşmek yok. Hukukun dışına çıkmak yok. Hukukun dışına çıkarak çözüm aramak yok. Bu devirler bitmiştir. Bu politikaların da son kullanım tarihi geçmiştir. Herkes aklını başına almalı. Hukukun içinde kalmalıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin işlerin iyi gittiği ve büyüdüğü zamanda huzursuzluk ortamı oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Bakan çiçek, küçülen bir Türkiye'den büyüyen bir Türkiye'ye gelindiğini hatırlattı. Dışarıdan devamlı ithalat yapan bir ülkeden, dışarıya 80 milyar dolarlık ihracaat yapan ülke haline geldiklerini ifade eden Çiçek, bu durumun içeride ve dışarıda çok kişinin hesabını bozduğunu söyledi. Bundan dolayı istikrarın bazılarının işine gelmeyeceğini savunan Bakan Çiçek, huzurun bozulması ve istikrarlı büyümenin durması için AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırma amacı güdüldüğünü vurguladı.

Çiçek, konuşmasında "son kullanma tarihi geçmiş" tabiriyle Demirel'e yüklendi. "90'lı yılların sorumluluğunu taşıması gereken bir takım insanlar, o dönemden sorumlu değilmiş gibi ve o dönemde işler çok iyi gidiyormuşcasına, AK Parti'nin karşısında başkalarıyla işbirliği çabası içerisinde. Son kullanımı geçmiş politikaların da politikacıların da dönemi bitmiştir." diyen Bakan Çiçek, "Oturup dışarıdan gazel okuyacağına, oturup şu veya bu nasihatı vereceğine, işbaşındayken bunları yapsaydın diye adama sorarlar. O zaman niye yapmadın?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious