Bakan Çiçek; 'Olay tüm çıplaklığıyla aydınlatılacak'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ’Provakasyonlara fırsat vermemek için en kısa zamanda olay tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılacak’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı ile ilgili olarak, ’’Sayın Başbakan’ın çok açık talimatıdır, varsa bir saat sonra, değilse bu akşam, yarın, öbür gün olayın tüm çıplaklığıyla kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz ki Türkiye provokasyonlara maruz kalmasın’’ dedi.

Çiçek, Başbakanlık Merkez Binada açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Çiçek, bugüne kadar bakan olarak, hükümet olarak ve siyaset adamı olarak çeşitli defalar basın toplantısı yaptığını belirterek, menfur bir olayın arkasından bir basın toplantısı yapmanın zor olduğunu belirtti. Çiçek, olayın son derece üzücü ve nefretle kınadıkları bir hadise olduğunu ifade etti.

Çiçek, bu menfur saldırı sonucunda beş yargı mensubunun yaralandığını belirterek, ”Hiç bir gerekçe, hiç bir amaç, hiç bir neden bu saldırıyı hiç bir şekilde haklı gösteremez. Bu saldırı sadece yargı mensuplarımıza değildir, ülkemizinin huzuruna, barışına, birlik ve dirliğinedir. Anayasal kurumlarımıza yapılmış bir saldırıdır ve netice itibariyle hepimize yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz” dedi.Çiçek, Danıştay’ın Cumhuriyetin temel kurumlarından birisi olduğunu ve Türk yargısının vazgeçilmez unsurudur, hukuk devletinin olmazsa olmazlarındandır. Laik hukuk bir devleti olmak ise bu ülkede yaşayan herkesin ortak paydası olduğunu kaydetti.Saldırının çirkin ve asla tasvip edilemeyceğine işaret eden Çiçek, saldırıyı gerçekleştiren kişinin avukat olması ve yargı kurumunda saldırının gerçekleşmiş olmasının lanetlenecek bir tutum olduğunu vurguladı. Olayın hemen sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Ankara Valisi, kendisinin ve Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in olay mahalline gittiklerini ifade eden Çiçek, olayın şu anda çok yönlü olarak soruşturulduğunu kaydetti.Çiçek, yakalanan kişinin bağlantıları ve örgütü neyi varsa ne kısa sürede ortaya çıkarılacağına işaret etti. Yanlış anlamalara yol açmamak için sorunun en kısa zamanda çözülmesini istediklerine dikkat çeken Çiçek, sonucun en kısa sürede kamuoyuna açıklanmasını istediklerini belirtti. Çiçek, kendilerinin kamuoyunun olayın ”önünde arkasında ne varsa” en kısa süre içerisinde açıklanarak, yerli ve yersiz tartışmaların son bulmasını istediklerini belirtti. Çiçek, yersiz suçlamalar, asılsız değerlendirmeler, karmaşık bilgilerin toplumun zihnini karıştırdığını ve bundan da en fazla zararın bu ülkenin insanlarının gördüğünü belirtti.Çiçek, böyle zamanlarda hukukun işlediğini ve hukukun gereğini yaptığını, yargının soruşturmaya kendisinin yapmasının en büyük teminat olduğunu ifade etti. Yapılan suçlamaların önyargıyla yapılmasının kabul edilmeyecek bir durum olduğuna dikkat çeken Çiçek, söylenen ve açıklananların yargı kararı ile teyit edilmemesi durumunda istenmeyen sonuçlara götüreceğini belirtti. Çiçek, kamuoyunun doğru bilgi sahibi olmadan, yanlı, bulanık ve kirli bilgilerden yola çıkarak değerlendirmelerin yapıldığını ve ülkenin birliği, kurumlaragüven açısından, ülkede siyasi istikrarı açısından belli sorunları getirdiğini belirtti.Çiçek, kişinin dün olay yerinde tesbit yaptığını ve bugünde saldırıyı gerçekleştirdiğini belirtti. Çiçek, olay sonrasında polis tarafından şahsın yakalandığını ve hakkında bilgiye ulaştığını belirtti.Kamuoyundan bir kaç günlük demokratik sabır beklediğini ifade eden Çiçek, ”Gerçeğin ortaya çıkarılması adına kim ne söyleyecekse bir gün sabretsin, iki sabretsin. Yargı bütün yönleriyle soruşturmayı sürdürüyor. Emniyet bütün gücüyle varsa bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bir iki gün demokratik sabır gösterip olay tüm yönleriyle ortaya çıkarılmalıdır. Bu bilgiler ortaya çıktıktan sonra herkes ne değerlendirme yapıyorsa yapar” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious