Bakan Çiçek; 'Rumların yaptığı 'kültür kapkaççılığı'

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Rumların baklavayı sahiplenme çabasını, 'kültür kapkaççılığı' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesi'nin, Çıksorut Mahallesi'de yaptırdığı Şehit Üsteğmen Hakan Özcan Gençlik Merkezi'nin açılışında konuşan Cemil Çiçek, Türkiye'nin genç nüfus potansiyelinin yüksekliğine dikkat çekti.

Eğitim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle geçlere mesleki beceri kazandırılamadığını dile getiren Çicek, bu nedenle özellikle kenar mahallelerde gençlerin kapkaççılık ve çeşitli suçlara karıştığını söyledi.

Bu anlamda, merkezde açılan aşçılık kursunun son derece önemli olduğunu ifade eden Çicek, başta mutfak kültürü olmak üzere birçok değere sahip çıkma konusunda eksikler olduğunu kaydetti.

Bu nedenle, son günlerde Rumların baklavayı bile sahiplenmeye kalktığına değinen Çiçek, "Kapkaççılık sadece Türkiye'de yok. Bazı ülkelerin tarihi, kültürel mirasına el uzatan, onu alıp götürmeye çalışan toplumlar var. Türkiye'nin 2 bin 500 çeşit yemeği var. Bunun 400-500 çeşiti tatlılar oluşturuyor. Biz bu değerlerimize yeterince sahip çıkamadığımız için, bugünlerde baklavanın 'b'sinden anlamayanlar, kapkaççılık yapıp ülkemiz üzerinden geçinmeye çalışıyor. Musakka musakiye oldu. Ondan sonra baklavayı başka bir şekilde götürmeye çalışıyor. Böylece kültür hırsızlığı yapmaya çalışan gözü açık kesimler, toplumlar var. Bir toplum çağdaşlaşırken, yozlaşmadan, yabancılaşmadan, kendi kültürünü inkar etmeden ve koruyarak çağdaşlaşırsa daha saygılı, daha hürmete layık oluyor. O nedenle mutfak kültürü bir toplumun en önemli unsurlarındandır." diye konuştu.

Çiçek açılışını yaptığı gençlik merkezinde bir süre gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Mozaik İşçiliği Kursu'nun verildiği salonu da gezen çiçek daha sonra gençlere yönelik oluşturulan Satranç Salonu'nda Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, ile satranç oynadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious