Bakan Çiçek: Sorunun çözümü rejim için de faydalı

Bakan Çiçek: Sorunun çözümü rejim için de faydalı .9788
  • Giriş : 02.02.2008 / 11:27:00

Başörtüsü yasağını kaldıracak teklifin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nda sert tartışmalar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaman zaman gerilen havayı, hükümeti temsilen toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in açıklamaları yatıştırdı.

Çiçek, değişikliği Anayasa'nın 2. maddesiyle ilişkilendirmek isteyenlere tepki gösterdi. Konuya temel hak ve özgürlükler açısından baktıklarını anlatan Çiçek, "Bu sorunu çözmenin rejim, haksızlık ve hukuksuzluk açısından da faydası var." dedi. Rejime olan sadakatin başı açıp örtmekle ilgili bulunmadığına dikkat çeken Bakan Çiçek şunları söyledi: "Vatandaşın bizden beklentisi sorunun çözülmesidir. Yoksa bu, bir bilek güreşi değildir. Ben kimseyle bilek güreşine girmem. Laik demokratik Cumhuriyet olmasa ben burada konuşamazdım. Buna karşı olan hiçbir şeyin de altına imza atmam."

Kira kanunu bile gelse laikliğe aykırı bulacaksınız

CHP'li milletvekillerinin, teklifin Anayasa'nın değiştirilemez 2. maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile görüşülemeyeceğini iddia etmesine de Çiçek ilginç bir cevap verdi. Anayasa'nın ilk 3 maddesiyle ilgili herhangi bir teklif olamayacağını belirten Çiçek, şöyle konuştu: "Anayasa Komisyonu'nun önüne gelen her konuyla ilgili siz derseniz ki, 'Bu Anayasa'nın 2. maddesine giriyor.' Kira Kanunu gelse buraya, oradan Anayasa'nın 2. maddesine bir çıkış yolu bulabiliriz. Niye? Devletin anayasal düzenini yıkmaya çalışanlara kiralama imkânı verilemez' diye." Bakan Çiçek, "Kira Kanunu'yla ne alakası var?" diye tepki gösteren milletvekillerine de içtihatların yürürlükteki Anayasa ve mevzuata göre oluştuğu karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious