Bakan Çiçek; 'Toplum yargıya önem vermiyor!'

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplum olarak yargıya gerekli önemin verilmediğini ve bunun bedelinin çok ağır ödendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemil Çiçek, Gaziantep Adalet Sarayı'nın temel atma törenini katıldı. Burada konuşan Çiçek, toplumun yargıya gereken önemi vermediğini kaydetti.

Adaletin siyasetçilerin de önem verdiği bir alan olmadığını açıklayan Çiçek, bunun siyasi partilerin seçim beyannamelerinde rahatlıkla görülebileceğini belirtti.

Son 5-10 yıl içinde bu hizmetteki aksamaların bedelini toplumun hem maddi hem de manevi olarak çok ağır ödediğini vurgulayan Çiçek, "İşin doğrusunu söylemek gerekirse, toplum olarak başımız derde girene kadar yargıya önem verdiğimiz söylenemez. Siyasetçilerin de çok önem verdiği bir alan değildir. Bunu nerden biliyoruz derseniz, geriye dönüp siyasi partilerin seçim beyannamelerini bir bakın. Bir iki cümlenin ötesinde birşey bulamazsınız. Hatta kalkınma planlarına bakın, binlerce sayfadan müteşekkil dökümanların içerisinde yargı hizmetleri ile ilgili 1-2 cümle ancak bulabilirsiniz. Toplum olarak da önem verdiğimiz bir konu değil. 20-25 yıldır siyasetin içerisindeyim. Hiçbir yerde bizden adalet talebi olmadı. Yani bizim memleketimize, ilimize, ilçemize böyle bir hizmet binası yapsanız, şu işleri de yoluna koysanız diye bir talep edene rastlamadım. Bu kadar önem vermediğimiz bir alan ama başımız derde düştüğünde, sık sık başvurduğumuz önemli bir hizmet alanı. Bunun bedelini toplum olarak çok acı ödedik. Bir toplumun geleceği, yargı hizmetlerine verilen önemle yakından alakalıdır. Son 5-10 yılı değerlendirirsek, bu hizmetteki aksamaların, bu alana yeteri kadar önem vermememizin bedelini hem maddi hem de manevi olarak çok ağır ödedik. Geçtiğimiz süreç, yaşadığımız değişim ve dönüşüm, adalet hizmetlerini ön plana çıkarmıştır." diye konuştu.

Bir yandan adalet hizmetinin Türkiye'nin geleceği için önemini, toplumun huzur ve barışı için lüzumunu anlatmaya çalışırken, bir taraftan da bu hizmetin en iyi şekilde yürütülebilmesi adına ciddi bir çaba sarfettiklerinin altını çizen Çiçek, bu işlere milletvekilleri ile sabırlı ve fedakarca çalışan yargı mensuplarının büyük destek olduğunu belirtti.

Adalet hizmetlerine önem verilmediğini kamuya ait binaları örnek vererek açıklayan Çiçek, belediye, valilik ve birçok kurumların binalarının yeni olduğunu, adliye binalarının ise işhanlarında ve alt katlarda bölünmüş olduğunu, İstanbul'da bölünmüş haldeki adliye binalarının sayısının yüzlerce olduğunu kaydetti.

Gaziantep Adliye Sarayı yapan inşaat firması sahibinden binanın 2007 yılında bitirilmesini isteyen Çiçek, firmanın bunu taahhüt etmesi halinde her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Firma yetkilisi, inşaatı 2007'de bitirme sözü verdi. Beklemeye tahammülleri olmadığını açıklayan Çiçek, "Böylesine yüce bir hizmetin, olumsuz şartlarda yapılması adalet duygusunu da zedeliyor, adalete olan güveni de sarsıyor. Bu mesleğin, itibarı açısından da olumsuz kanaatlerin oluşmasına sebebiyet veriyor." dedi.

Mekanla makam arasında çok doğru bir bağlantının olduğuna değinen Çiçek, adaletin en yüce hizmet olduğunu ama verildiği yerlerin onunla uygun düşmediğini anlattı.

Bu eksikliği gidermek için 3 yıldır yapılan çalışmaları anlatan ve Adalet Bakanlığı'nın bir hizmet bakanlığı olduğu halde, 3 yıldır yatırımcı bir bakanlığa dönüştüğünü belirten Çiçek, "2002 yılı bütçesine baktığınızda, Adalet Bakanlığı'nın yatırımlarına ayrılan para 50 trilyon lira civarındadır. Yani 2 tane Gaziantep Adalet Binası'nı yaparsınız ya da yapamazsınız. Ama şu an bizim harcadığımız para 1.5 katrilyon. Sadece İstanbul için ayırdığımız para 400 milyon dolardır. Bunun önemli bir bölümünü belli bir noktaya getirmişizdir. Avrupa yakasındaki önemli bir hizmeti bu sene Kasım ayında açmış olacağız. Anadolu yakasını bir yerde toplayacak ihale yapılmıştır. Yaklaşık 200 trilyon liralık. Onları da aynı süre içinde bitirmeyi planlıyoruz. Bununla söylemek istediğim, Türkiye bir değişim sürecini yaşıyor. Bunun en önemli, en yoğun ve Türkiye'nin her tarafında; Doğubeyazıt'tan, Bodrum'una, Kuşadası'na kadar en yaygın bir şekilde yaşadığmız alan adalet hizmetleri alanıdır. Sıradan binalarda yapmıyoruz. Adalet binalarına yeni bir anlayış getirdik. Kendi kültürümüzün yansıtıldığı binalar olsun istiyoruz. Böylece bir hizmeti yaparken, diğer yandan da kültürel varlığımızı zenginleştirmek gibi bir çabanın içerisindeyiz. İnanıyorum ki Gaziantep Adalet Sarayı'da tamamlandığında şehre ayrı bir güzellik katacak." şeklinde konuştu.

Sadece fiziki mekan açısından iyileştirmenin yeterli olmadığına dikkat çeken Cemil Çiçek, bu mesleği herkesin arzu ederek seçtiğini belirterek, bu kişilerin beklentilerine uygun olarak, fiziki mekan, özlük hakları ve araç-gerek konularındaki eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konularda 3 yılda önemli mesafeler alındığını söyleyen Çiçek, 3 yıl sonra bugün şikayet edilen hususların önemli bölümünün geride kalacağına olan inancını dile getirdi.

Bakan Çiçek, Gaziantep AK Parti Milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Vali Süleyman Kamçı ve adalet mensuplarının katıldığı törende Gaziantep Adalet Sarayı'nın temelini attı.

Çiçek, daha sonra Gaziantep Cezaevi'nde mahkumlarca çiçek yetiştiriciliği yapılan serayı gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious